GPS Doğruluğu Üzerine Akademik Çalışma

İsviçreli bilim adamları Polar V800 (SirfStar chipset) demişler :joy:

Makalenin detaylı özetini the5krunner yazmış. Ve şu sonucuna katılıyorum: “In reality, this study and all the tests that we all do still don’t really answer the question of what is the most accurate GNSS in a sports watch. Each method has its own flaws.” Yani, her metodun sorunları var, gerçekte bu sorunun cevabını hala bilmiyoruz.

Makalenin aslı: https://mhealth.jmir.org/2020/6/e17118/

5 Beğeni

Polar V800 her ne kadar eski bir ürün olsa ve sadece GPS ile bile GPS+Glonass kullanan daha güncel saatleri tokatlayabiliyor. Ambit3 de fena değil. Hatta çok eski Garmin saatleri de kontrol etmek lazım ki, onlarda da Sirf GPS yongaları kullanılırdı o dönem. Ha Polar’ın kendi güncel saatlerinden de şikayet ediliyor GPS konusunda aslında.
Polar V800’ün bariz üstünlüğü dışında böyle bir test çok da kolay ve verimli uygulanabilir bir şey değil. Mesela önceden kullandığım Garmin Fenix 5X ile en iyi sonuçları GPS + Galileo seçeneği ile alıyordum. Fenix 6X Pro’ya geçince ayağı sakatladığımdan, o testi koşarak yapamadım henüz ama üç seçenek de aşağı yukarı benzer ürünler üretiyor gibime geldi.
Böyle bir testi tek kola iki saat takarak yapmak bile yansıyan sinyallerin saatleri etkilemesinden dolayı şüphe uyandırıyorken, iki ayrı kola da takmak işi iyice karıştırmış. Antenlerin tamamen baktığı yönler vs. her şey değişiyor.

1 Beğeni

bbu forumda mı okudum yoksa başka bir yerdemi okudum hatırlamıyotum.ama bir arkadaş koşarken kolun sallanması bile mesafe doğruluğunu etkilyor diye yazmıştı.bende merrak edip bunu geçen gün denedim.dışarda hareket etmeden.sadece elimle kolumu salladığımda mesafenin arttığını gördüm.koşarken elini çok fazla sallayanların bu bilgiyi bir yerde tutması gerekiyor.

1 Beğeni

Yürüyüş ve koşuda kolun sallanması, başlı başına bir sorun zaten. Vücut ileri doğru hareket ederken, kol geri doğru hareket ediyor. Alınan veri noktaları arasında aynı hızda bile mesafede farklılıklar oluyor böyle de. Farklı açılarda antenin sinyali alış yönü ve yansımalar değiştiği için de ölçüm hataları oluyor. Bunlar filtreleniyor farklı algoritmalarla ama her yonga bunları istenen verimde yapamıyor.

1 Beğeni