Google Fitbit'i satın aldı (2.1 milyar dolar)

Fitbit saat alacaklar dikkat! Google Fitbit’i satın aldı. Fitbit saatlarin kendi işletim sistemi var (FitbitOS). Google bu satın almayla beraber, Fitbit kaynaklarını (beyin takımını) Android WearOS geliştirilmesi için kullanacak. Bu da FitbitOS ile çalışan saatlerin güncelleme ve destek almayacak olması anlamına geliyor. Benzer bir son Pebble için de, Fitbit Pebble şirketini satın aldığında yaşanmıştı.

DCRainmaker blogunda belirttiği gibi Fitbit’in geleceği karanlıktı. İnnovasyon tarafı aynı pazarda Apple ile savaşmaya yetmiyordu. Böyle bir son kaçınılmazdı.

Google Fitbit satın alımını yaparak tıkanan WearOS işletim sistemine yeniden hayat vermeye çalışıyor. Google Android telefon ekosisteminde olduğu gibi önceliği yazılıma veriyor. Kendi saatini çıkarmadan önce diğer donanım markalarının da kullanabileceği, dolayısıyla Google’ın daha fazla veri toplayabileceği, batarya sorunu çözülmüş, özellikleri ile piyasada var olabilecek sağlam bir işletim sistemine sahip olmak önceliği. Fitbit satın alımı bu noktada çok kritik çünkü aktivite takibi odaklı markette WearOS bu satın alımla beraber güçlü olacaktır.

Bakalım bu satın alım diğer üreticileri Android işletim sistemli saat çıkarmaya cesaretlendirecek mi? Daha önce LG, Motorola gibi markalar denese de, sonrasında üretmeme kararı almışlardı. Önümüzdeki sene ile birlikte daha fazla Android saat görebiliriz. Unutmayalım ki akıllı saatler ile birlikte mekanik saat üreticileri çok ciddi gelir kaybına uğradı. Markaların akıllı saat piyasasına girebilmesi için akıllı saat platformuna (işletim sistemine) ciddi anlamda ihtiyaç var. Google bu boşluğu cep telefonlarında olduğu gibi doldurabilecek mi göreceğiz.

8 Beğeni

Zamanında Fitbit Pebble’ı satın alıp öldürdü. Şimdi de Google Fitbit’i satın alıp öldürecek… Ha tabi Google ürünlerinde etkilerini göreceğiz ama iki alakasız platformdan nasıl bir şey doğacak, merak ediyorum ben de…

Android Wear saatlerinde bulunan Google Fit uygulaması bilekten nabız ölçerek aktivite takibi verileri tutuyor. Artık Fitbit algoritmaları kullanılarak daha kapsamlı veriler ve analiz yapılabilir. Google için işlenecek veri olması zaten yapay zeka yolunda en büyük kazanç.