Gecikmeli başlayan kas ağrısı

Merhaba arkadaşlar,
Düzenli olmasa da uzun süredir koşu sporuyla iç içeyim. Ama genelde uzun mesafelerden sonra ertesi gün başlayan kas ağrılarım beni mahvediyor. 74 Kg ve %13 oranın yağ oranım bulunuyor. Beslenmeye çok dikkat ediyor ve bilinçli sporumu sürdürüyorum. En son Cumartesi günü Sapanca Ultra koşusundan sonra Pazar günü başlayan bu ağrılar bugünde şiddetli şekilde kendini hissettiriyor. Büyük olasılıkla azalarak 4,5 gün daha sürecektir. Ben buz terapisine her koşudan sonra önem veririm. Sizden bu ağrılar için neler yaptığınızı ve neden bu hamlığı atlatamadığımı dinlemek varsa tavsiyelerinizi almak isterim. Özellikle quadriceps ve shin splits denilen kısımlar fazlasıyla hissettiriyor. Calf bölgemde ise daha az var. Teşekkürler

2 Beğeni

Geçmiş olsun. Acizane deneyimimden bahsedersem. Aynı ağrılar antrenman sonrası olup olmadığına bakmak lazım eğer sadece yarış sonrası oluyorsa kendinizi yarışta fazlasıyla zorladınız demektir.Yarış sonrası ağrılar bendede 2. gün kendini daha belli ediyor Ama her yarışta veye antrenmanda level atladığınızda bahsettiğiniz ağrılar olacaktır bu normal güçlenmek bu demektir.Saygılar.

1 Beğeni

4.gün itibariyle belirgin bir azalma var. Ama shin splits biraz daha fazla hissediliyor. Sanırım ne kadar çok koşsam da yarış yada mesafe arttıkça bu durum olacak. Vücudum oldukça yabancılık hissediyor.

Foam roller var ama bu durumu ilk kez deneyimlediğim için artık kullanmaya başlayacağım. Gerçekten başa gelmeden her sıkıntı ilerleme kaydedilmiyor. Soğuk duş inanılmaz etkili oluyor. En çok buz dolu küvette buz terapisini denemek istiyorum. İlaveten belirtmek isterim ki ibuprofen almak ta hafif azaltıyor. 6 saatte bir aldım. 2 günde ve 3 eczaneden danışarak kullandım. Normalde ağrı kesici olarak kullanırdım ama bu durumlarda ilk kez kullanıyorum.

Onlar sizin madalyonlarınız, sakatlanmadığınız müddetçe buna karşı sempati besleseniz daha iyi olur bence :slight_smile:

Ben şahsen o ağrıları kabulleniyorum ve bana kendimi iyi de hissettiriyor. Emek olmadan yemek olmuyor.

2 Beğeni

"No pain, no gain"
Yalnış yerleşmiş bir mit, eğer ağrınız varsa vücudunuz bir şey anlatmaya çalışıyordur, dikkatle dinlemek lazım. Koşu sonrası uzun süreli shin splints ağrısı çekiyorsanız, bir şekilde alt kas gruplarınız fazla çalışıyor demektir. Antrenman yetersizliği, hatalı koşu mekaniği, ayakkabı zemin uyumsuzluğu, kasları yeterince esnetmemek, hızlı tempo gibi birçok nedeni olabilir.

Eğer antrenman veya koşu sonrası antienflamatuar veya buz gibi uygulamalara sürekli ihtiyaç duyuyorsanız bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. Bir antrenör veya tecrübeli bir ekip ile çalışmak faydalı olabilir.

Geçmiş olsun :v:

3 Beğeni

Bir bakıma size katılıyorum. Önce cefa sonra sefa derler. Uzun süreli olmayan ve vücudumun yeni bir şeye adapte olması sonucu oluşan ağrılar olarak her kademe atlayışta oluşuyor. Bana da iyi hissettiriyor. Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi level atlamak. En güzel ödülü ama buz uygulamak oluyor. Belirli bir süre çalıştıktan sonra onu yapmak harika bir duygu.

Siz de daha teknik düşüncelerinizi belirtmişsiniz. Çok teşekkür ederim. Yarıştan tam bir hafta sonra geçti ve sonraki antrenmanlarda olmamaya başladı. Yeterince ısınmamak ve dinamik esnetmeleri ihmal etmek en büyük hata oluyor. Bunları ihmali yüzünden 2 yıl önce aşil tendinit oldu. Aynı söyledikleriniz gibi yanlış ayakkabı ve zemin sonucu olarak. 1. sıraya antrenman yetersizliğini koyabiliriz. Şuan çok iyi durumdayım. Hamlığımı giderek atmaya başladım ve vücudum uyum göstermeye başladı. Ama şunu gördüm ki ısınma turları ve dinamik esnetmeler sakatlığı ağrıları önlemekle kalmıyor direk gelişime katkısı oluyor.