Garmin, Suunto vs Geonaute

Merhaba,
Çok yeni koşuya başlamış birisiyim. Kısa zamanda anladım ki ister istemez gadget dünyasına da girmiş bulunuyorum :grin:
Reviewlar hep garmin, suunto tomtom vb gibi büyük oyuncuların saatleri üzerine. benim gibi giriş seviyesinde olan ve belki de 10k’nın üzerine hiç çıkmayacak, rekabet etmeden koşacak biri için dechatlon da satılan ( https://www.decathlon.com.tr/onmove-200hrm-gps-saat-id_8334793.html veya https://www.decathlon.com.tr/gps-onmove-50-saat-id_8301689.html ) alternatifleri değerlendirebilirseniz çok sevinirim

Merhaba,

Ben de bu aralar özellikle kalp ritmimi takip edebilmek için bir saat bakıyorum. Konuyu takipteyim. Kullanan arkadaşların yorumları çok önemli. Ayrıca bisiklet forum’da bir bisikletçi arkadaş incelemiş, göz atabilirsiniz.

1 Beğeni

Geonaute Gps Onmove 200 'den ben de aldım. 2 haftadır kullanıyorum. Gayet tatmin edici. Tavsiye ederim.

1 Beğeni

Geonaute lerden arkadaşlar vardı, görünümü menüsü falan çok şık değildi, pahalılar ama almışken garmin yada suunto almak lazım bence.

Tabi bunlar Garmin Suunto’nun 1-2 milyarlık cihazlarının yanında ucuz kalıyor, ama benzer fiyatlara giriş seviyesi bir Forerunner tercih ederdim şahsen.

On move gps 200 ü bir yıldan uzun süredir kullanıyorum. Ben aldığımda HRM si ayrı satılıyordu, henüz göğüs bandı yoktu. Ben kalp hızı ölçümünü pek dikkate almadığımdan sorun olmadı benim için.
Eğer giriş seviyesinde bir koşucuysanız mesafe ve pace ölçmek istiyorsanız henüz büyük bütçeler ayırmak istemiyorsanız hedef kitledesiniz bana göre. Tek alış amacım pace ölçmekti benim. Sonra güncelleme ile interval, target pace gibi özellikleri de geldi.
Farklı ekranlar oluşturup 2 parametre görerek kullanabiliyorsunuz.
Bluetooth ile telefondan veya bilgisayara bağlayarak aktivitelerinizi websitesinde oluşturduğunuz hesaba kaydediyor. Düzenli olarak her hafta bilgisayara bağlayıp güncellemeniz gerekiyor. Yoksa uyduyu bulma süresi uzuyor. Fastfix aracılığıyla yapıyor bunu. Özellikle kışın ve güncellemeyi aksattığım zamanlar uydu için epey beklediğim oldu. Bu konuda biraz eksik. Tabi açık alanda aratmak ile şehir içinde binalar arasında aratmak da epey farkediyor.
Pil ömrü 7 saat civarı oldugu yazıyor. Uzun bir bisiklet turunda yaklaşık 7 bucuk saat süreyle kaydetmeyi başarmıştı.
Mesafe ölçme konusunda kıyaslamalı bir test yapmadım ama kabaca telefon aracılı ölçümler ile artı eksi aynı veriler gösteriyor. Örneğin Geyik koşuları, Istanbul yarı maratonu, Istanbul maratonu, Antalya maratonunda hatta İznik ultra 50K da kullandım ve mesafe konusunda göze batan ölçümleri yoktu. Yükselti konusunda barometresi olmadığı için harita verileri neyse onu yansıtıyor. Uludağ zirvesi civarı antremanlarda ölçümleri kötü sayılmazdı.
Suya karşı test etmedim. Yağmura dayanıklı diyebilirim. Ama su içine sokmadım.
İlginç bir durum olarak nadiren kendini kapatabiliyor antreman sonrası. İlginç bir şekilde açılmıyor fakat veri kaybı olmuyor, bu esnada şarj edilmiyor, bilgisayar tarafından görülmüyor. Kendi haline bıraktığınızda sanırım bataryası bitiyor ve rahatlıyor. Bundan sonra şarj edip normal kullanabilirsiniz. Sanırım kısa devre tarzı bir arıza. 3 kez başıma geldi.
Özetle teknik olarak bir inceleme yazısı olmasa da benim başımdan geçenler bunlar. Hala kullanıyorum. Büyüyünce suunto alıcam hayalime yaklaştığım için yakında rafa kaldırırım sanırım. Beklentileriniz anlattığım gibiyse size hitap edebilir.

5 Beğeni

Ek olarak; grup koşularında garmin fenix 3 kullanan diğer arkadaşlar ile mesafe karşılaştırması yapınca bir fark yok. Fastfix ile güncellemek gerektiğini bilmiyordum. Şuana kadar sıkıntı yapmadı uydu bulma konusunda. Koşuyu decathloncoah uygulamasına attıktan sonra, gpx çıktısı alıp strava’ya yüklüyorum. Gayet başarılı.

1 Beğeni