Garmin Forerunner 235 kullanmak ya da?

Merhabalar herkese,

Aklıma şöyle bir soru takılıyor ve öncelikle kısaca 3 senedir koşuyorum ve Nike+ Running programı ile koşuyorum. Ayrıca koşuları daha sonra Strava’ya da GPX olarak atıyorum. Strava’nın da segments olayı hoşuma gidiyor.

Yakın zamana kadar sorunsuz koşuyordum ama son bir senedir özellikle daha sık koşuya çıktığım için ağaçlık bölgelerde programda pace’de inanılmaz bir fark olmaya başladı (biraz telefonum da eskidi ona da yoruyorum durumu).

Bu yüzden ben de Garmin 235 öncelikli olmak üzere koşu (ve bisiklet) için saatlere bakmaya başladım. Nike’ı bırakmak istemediğim için Nike ile bağlantıya geçecek bir alet düşünüyorum ve olmuşken entegre HR monitörü de olsun diyorum.

Böyle bir aleti almak için 1500-1700 ₺ arasını gözden çıkartınca insan hali ile merak ediyor. Acaba kullananız var mı? İnternetten yeterince video izledim güzel incelemeler var ama yine de tam anlamı ile içime sinmesi için biraz da burada konuşalım istiyorum.

Sizce böyle bir yatırıma değer mi?

1 Beğeni

Antrenman yaptığınız alanda bulunan ağaçların sıklık durumuna göre hemen her cihazda sapmalar meydana gelir, bu çok can sıkıcı bir şey olsa da aslında normal bir durumdur.

Garmin 235’i aldığınızda connect.garmin sitesinden fullpotential.co.uk gibi dünya çapında referans bir kurumun basic ve pro seviyelerinde koşu, bisiklet, triathlon vs. vs. gibi programlarını saatinize aktarıp kullanabilirsiniz.

Böyle bir cihaza 1.500₺ ila 1.700₺ yatırım yapmak veya yapmamak tamamen kişisel bir tercih ama bana sorarsanız, düzenli olarak kullanmayı planlıyorsanız biraz da bu işlere karşı ilginiz varsa bir an önce alıp kullanmaya başlayın derim. (bana göre) hiç bir ikame cihaz, antrenman saatinin konforunu ve güvenini veremez.

1 Beğeni

Saat performansı ve fiyat konusunda -Forerunner 620 kullanıcısı olarak- Forerunner 235 için çok net bir bilgi veremiyorum ama…
Kullanım şekli açısında Garmin Connect’in hem Nike + hem de Strava’ya problemsiz olarak otomatik link verdiğini belirtmek isterim. Dolayısıyla Garmin saat ile koşup gelince, hem Nike Fuel güncelleniyor hem de Strava’daki segment eğlencesinden geri kalmamış oluyorsun. Garmin Connect’teki diğer detaylar da cabası.

1 Beğeni

Makul fiyatlı runtastic GPS saat kullanıyorum ihtiyacım olan tm verileri veriyor

1 Beğeni

Anlıyorum. Zaten biraz da olay antrenman saati kullanımı ya da alternatif cihazlar (telefon, iPod touch vs.) arasında bir tercih yapmaktı. Ben şahsen bu yorumlarınızdan sonra antrenman saati kullanma fikrini biraz daha içselleştirmiş bulundum. Şimdi uygun yollu bir distribütör ya da güvenilir bir kaynak bulup farklı fiyatlara ve modellere bakınmak kaldı. Teşekkür ediyorum.

Anladım. Bu konu ile ilgili aslında programların bir arada kullanımlarına dair çok fazla bilgi bulamadım. Benim zihnimde canlandırdığım şey daha çok aslında telefonun antrenman saatini GPS uzantısı olarak kullanıp yine atıyorum Nike’tan koşuluyorsa Nike’tan, Runtastic’ten koşuluyorsa oradan koşulmaya devam edileceği idi. Şimdi anladığım kadarı ile bu tip bir saat kullanıldığında diğer uygulamalar yalnızca yaptığımız aktiviteyi güncellemek amacı ile kullanılacak. Doğru mu anlıyorum acaba aktif spor sırasında uygulamayı kullanmamıza gerek olmayacak?

Merhabalar mümkünse saatin bir inceleme videosu ya da modelini gönderirseniz bir bakmak istiyorum.

Garmin, Polar veya Sunto bu saatlerin gps destekli herhangi bir modelini kullanmaya başladığınızda nike veya runtastic programlarının şu anda size sunmuş olduklarından çok daha daha fazla alt yapı desteği ve analiz imkanına ulaşacaksınız.Bu yüzden runtastic gibi uygulamaları çok isteseniz de kullanmayacağınızı hatta bir süre sonra yüzüne bile bakmayacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim :slight_smile:

:smile: Koşma eylemini bireysel olduğu kadar sosyal bir eylem olarak da görüyorum aslında. Benim kişisel istatistiklerim tabi ki önemli fakat bence beni (ve tahmin ediyorum ki pek çok koşan kişiyi) diğer insanlarla birlikte ya da birlikte olamasa bile (herkesin temposu farklı sonuçta) daha sonra karşılaştırılabilecek bir şekilde etkileşim olabilme potansiyelini seviyorum. Bu yüzden bu dediğim programları kullanıyorum. Bence özellikle Nike ve Strava inanılmaz bir rekabet ortamı sunuyor. Ama işin özünde bu tip bir saatle sonuçta her türlü GPX kabul eden veya anlaşmalı programlarla işbirliği içerisinde istediğimizi karşılaştırabiliriz. :runner:

buyrunuz yaklaşık 2 yıldır kullaanıyorum batayası 15-16 saat gidiyor, fiyatı 500 - 600 tl civarı

https://www.runtastic.com/shop/en/runtastic-gps-watch-with-heart-rate-monitor


2 Beğeni

Teşekkürler ben biraz fazla heyecanlanıp dün Forerunner 235 siparişini verdim. 1 aya elime ulaşır, ayağa kalkmayı başarabilirsem 235’in ufak incelemesini ve soruları cevaplayabilirim.

Saate şarj kablosu bağlanınca kayıt yapmaya devam edebiliyor mu? Deneme imkanınız oldu mu hiç?

hiç denemedim sanırım öyle bir özelliği yok

Garmin 235 kizimin bu sene ki yeniyil hediyesi bana. En onemli ozelligi built in HRM bilekten kalp atisinizi olcuyor. Bunun yaninda VO2 max olcme ozelligide var. Bluetooth ile cep telefonuna baglanabiliyorsunuz. Mesaj gelince haber veriyor falan.10 saniyede GPS sinyalini buluyor, Otomatik olarak Garmin Connect e yukluyor aktivitenizi. Her aktiviteden sonra Recovery suresini, Recovery Heart Rate inizin ne oldugunu soyluyor. Adimlarinizi sayiyor. Cok oturunca kalk hareket et biraz diye uyariyor. Uykunuzu olcuyor iste kac saat uyudun ne kadari derin uykuydu gibi…App lari var yuzlerce, indiriyorsun yok pusula oluyor gps oluyor anolog saat vs…bunlar fasafiso hic bakmiyorum o ozelliklerine benim icin onwmli olan Battery omru, bitmek bilmiyor ve kolaylikla uzun ultralarda hareket halindeyken sarj edebiliyorum. Daha bir suru ozelligi var ama aklima ilk etapta gelenler bunlar…Tavsiye ederim…

3 Beğeni

Garmin saatlerle yapılan antrenmanlar otomatik olarak kendi sitesi olan GarminConnect’e yükleniyor. Eğer Garmin-Nike ve Garmin-Strava eşleşmesini yaparsanız, ilave olarak bu iki siteye de koşular yüklenecek. Yani Garmin saat ile koşup -Nike applikasyonunu koşarken kullanmadan- Nike’a aktivite yüklemek mümkün olacak.

1 Beğeni

Merhabalar tekrar! Garmin Forerunner 235 almıştım ve uzun süreli sakatlık toparlanma durumlarından dolayı kullanamamıştım. Bu iş için yeni başlık açmak gerekir mi gerekmez mi bilmiyorum ama aklımda saati almadan önce olan soruları ve aldıktan sonraki fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Hatta sorular ve sorunlar olursa da paylaşmaya devam edeceğim.

Aktiviteler
235’in içerisinde standart olarak bisiklet, koşu, kapalı alanda bisiklet, kapalı alanda koşu ve diğer diye 5 aktivite tipi tanımlanmış ama Garmin’in sitesinden ya da telefonlara yüklenecek uygulamalar sayesinde bu çeşitliliği arttırmak mümkün.

GPS
Öncelikle bu saat GPS destekli bir koşu saati bu sayede herhangi ekstra bir donanıma ihtiyaç duymadan aktivitelerinizi kaydedebiliyor. Benim gibi ağaçlık bir bölgede yüksek hızlı koşular yapıyorsanız telefonların baz istasyonlarından aldığı verilerin sıçramalar yapabiliyor ve bunu engellemenin tek yolu yavaş koşmak gibi saçma sapan bir çözüme gidiyor.

Soldan sağa: Apple iPhone 5 Nike+ Running, Garmin Forerunner 235 Smart Data Recording, Garmin Forerunner 235 Every Second Data Recording

Dediğim gibi koştuğum bu bölge ciddi ağaçların altında olan bir bölge ve Garmin ile ilk koşuyu yaptığımda (ortadaki) eyvah dedim en büyük aptallıklarımdan bir tanesini yaptım. Fakat daha sonra her saniye kaydedebildiği opsiyonu keşfedip açınca tertemiz veriler vermeye başladı (Sağdaki). Uydudan sinyali alabildiği sürece ciddi hassas ölçümler yapabiliyor.

Pil Ömrü
Uzun süreli bisiklet etkinliklerinde telefonumun bataryası yetmiyordu. Bu durumda ya yanımızda yedek güç bataryaları (powerbank, powerbrick) taşıyorduk ya da koştur koştur bir kafe bulup orada yarım saat mola verip o bisiklete o şekilde devam ediyorduk. 235’de bu sorunumuz da kalktı 24 saat aktivite kaydı yapabiliyormuş ben aldığımdan beri en fazla 3-4 saatlik bir bisiklet aktivitesi kaydedebilmişimdir. Ama yine de çok fazla şarj tüketmedi ve günlük hayatta kullanmaya devam edebildim.

Adımsayar
Adımsayar yeni bir başlığı hak ediyor çünkü pek çok akıllı telefon ve giyilebilir teknoloji ürünlerinin ortak noktası ama Garmin’de ufak bir ayrıcalık var. Telefon uygulamasında isteğe bağlı olarak adımsayar meydan okuma yarışması var. Her hafta atılan adımlar sayılıyor ve buna bağlı olarak o haftadaki meydan okuma ligine giriyorsunuz. Yani saati ilk aldığımda 25K’lık bir meydan okumadayken zamanla haftada 65K adım meydan okumasına çıktım ve daha sonra tekrar 55K, 60K’ya düştüm. Bu lig usulü sistem benim saati sürekli koluma takmamı teşvik ediyor. Otomatik hedefler konulması ve bu hedeflerin üzerine çıkılması beni gerçekten motive ediyor.

Garmin Connect ve Garmin Connect IQ
Bu uygulamalar sayesinde saat üzerindeki her şeyi telefon ve bilgisayarla eş zamanlayabilmek mümkün. Bu da Nike+, Strava gibi uygulamalara aktivitelerinizin anında gitmesini sağlıyor. Ayrıca IQ uygulamaları sayesinde saatin arayüzü, veri bilgileri, aktivite çeşitleri gibi neredeyse bütün opsiyonları üzerinde bir değişiklik yapma şansınız olabiliyor. Son dönemlerin en popüleri sanırım Strava’nın Suffer Score eklentisi. Yani 3. parti geliştiriciler de aktif çalışıyorlar. Ama şöyle de bir durum var mesela benim saatimde AccuWeather inanılmaz bir şekilde saati yavaşlattı ve hiç kullanamadım ufak tefek sıkıtılı yanları da yok değil.

Şimdilik saatle ilgili gözlemlerim bu yönde genel olarak zaten bilinen şeylerden bahsetmedim internette karşıma çıkmayan şeyleri yazdım. Bu arada bu özellikler sanırım bütün marka ve modellerdeki aktivite saatleri için geçerli ben sadece elimde Garmin olduğu için o gözle baktım. Aklınızda soru falan varsa ve 1500₺’yi ortaya atmadan önce bir sorayım derseniz ben buradayım iyi ve kötü yönlerini çekinmeden söyleyebilirim.

Sağlıklı günler.

Merhaba,

Forerunner 235’i hangi powerbank ile şarj ediyorsunuz? Mümkünse marka ve çıkış amper gücünü paylaşabilir misiniz?

Benimkini çıkış gücü 1A olan Kodak marka powerbank ile şarj edemiyorum.

Özgür bey 235 e Göğüs nabız bandı takılabiliyor mu?

Selamlar
Forerunner 235 kullanmaya başladım. Oytun Bey’in paylaştığı ağaçlı kozyatagindaki parkurda ölçümlerin nike’a göre çok saptığını görüyorum. Resimde hem Nike hem de garminden olculmus nike a gonderilmis ayni koşunun sonuçlarını görebilirsiniz. Mesafe dusuk ölçüyor dolayısı ile pace çok saçma bir değer oluyor. Düz koşularda, sahilde falan sorun yok ama donen ağaçlı parkurlarda sorun oluyor. Cihazı geri versem mi diye düşünüyorum. Bu durum normal midir? (Every second data recording açık. Gps ya da gps+glonass test ettim durum değişmiyor.)

Kabaca GPS izini görebiliyoruz, Garmin düzgün kilitlenmemiş. Dolayısı ile birçok kestirme yapmış gibi görünüyor. Bu kadar sapması normal olmadığından saati Baytekin’e göndermenizi tavsiye ederim. Ağaç altındayken genel olarak tüm yeni Garmin’ler eksik ölçüyor, ancak bu ölçekte değil.