Garmin Fenix5 Resmi Olarak Duyuruldu

Garmin yeni oyuncağı Fenix5’i duyurdu.

İlk dikkatimi çekenler, Fenix3’ten farklı olarak saat S, standart ve X olarak 3 ayrı ebatta satışa sunulmuş. Yine Fenix3’ten farklı olarak Navigasyon seçenekleri ön planda. Ben onun dışında elle tutulur, benim saati değiştirmeye itecek farklı bir özelliğini görmedim. Modellerin tamamı kendinden optik kalp ritmi sensörlü.

Fenix 3 - 5 farkları —> https://buy.garmin.com/en-US/US/catalog/product/compareResult.ep?compareProduct=560327&compareProduct=545480

Dc rainmaker incemelesi: https://www.dcrainmaker.com/2017/01/hands-on-garmins-new-fenix-5-multisport-gps-serieswith-mapping.html

1 Beğeni

Garmin’in harita harita harita diye çığlıklarımızı duyup ürününe eski ürünlerinde olan harita desteğini biraz geliştirerek eklemiş olması iyi. Ancak bunu en büyük ve pahalı sürümünde yapıp bizim ceplerimize böyle bir saldırı yapması iyi değil. :smiley:
Almaya niyetim vardı ama o fiyatları görünce emin olamadım şimdi. Yurtdışından gelen ürünlerden vs. alabilirim yine ama her türlü ucuz bir ürün olmayacağı kesin. Hele Türkiye’de distribütör karı da eklenince tadından yenmeyecek. :smiley:

Saatlere gelince Fenix 3’e göre daha hızlı bir donanımı olacaktır. İlk seride CIQ ortamı varolan yazılıma ve donanıma entegre edilmiş sadece. Yeni saatlerde ise CIQ için daha fazla bellek ve işlemci gücü sağlamak için donanımı ona göre seçiyorlar. Bundan dolayı arayüz ve uygulamalarda bir miktar performans artışı olması normal. 5S modeli hariç ekran çözünürlüğü 240 piksele yükselirken 5S modelinde F3 ile aynı şekilde 218 piksel kalmış. Renk sayısı olarak sanırım üç modelin ekranı da 64 renge yükseltilmiştir. Fenix Chronos ile 218 piksel 64 bit ekranda 128 KB CIQ RAM miktarının yetmeyebildiğini görmüştük, F5 ve F5X modellerinde buna yönelik bir bellek artışı olup olmadığını göreceğiz.
Farklı boyutlar görmek iyi. İlk alırken ben de boyutundan çok endişe etmiştim ama şimdi alıştım ve hiç rahatsız etmiyor. Ancak daha rahat bir şekilde kullanmak isteyenler için iyi olmuş.
5S modeli de biraz Suunto Spartan Ultra modeline benzer çerçeveye sahip. Güzel olmuş.
Batarya ömrü 2 hafta, GPS ile 24 saat, UltraTrack olarak 100 saat denmiş. F3’e göre 2 hafta ile azalmış denebilir ama bence gerçekçi bir batarya ömrü yazmayı tercih etmişlerdir, çünkü F3 ile dendiği gibi bir ay vs. batarya ömrü almak pek mümkün olmuyor. Sanırım UltraTrack üzerinde de iyileştirmelere gitmişler, daha iyi çizgiler çizip daha az batarya yiyor imiş. Training load vs. birkaç performans ölçümü daha gelmiş ama bunların da ne kadar doğru olduğu belli değil.

Alırsam 5X modelini alırım. Harita desteğinden dolayı tabi, o olmayacaksa da hiç almam. Mesafe girip harita üzerinde o mesafede bir aktivite rotası çizme vs. özellikler olması ilginç. Harita üzerinde POI arama vs. basit fonksiyonlar gelmiş. Yalnız 5X modelinde safir olmayan daha ucuz bir seçenek olması çok iyi olurdu. Çerçevesi siyah boyalı olmayan bir model de iyi olurdu, alacak olsam onu alırdım. Ver bir saate tonla para, bir taşa sürtünce siyahı çizilsin gitsin hoş olmaz. Ekrandan önce çizilen yer zaten bu metal kısım.

1 Beğeni

Garmin piyasada tekel olmuş durumda, harika ötesi ürünleleri ve Biathlon dışında çoğu elit sporlarda sponsor olarak Garmin i görüyoruz. Polar RC3 saatim var ve koşu gibi sporlar için bana yetiyor bazen değiştirmeyi düşünüyorum ama garmin bana ne vaat ediyor neden almalıyım diye düşünüyorum. Sadece ego tatmini için saat değiştirecek değilim.
Fenix5 e power meter desteği bile gelmiş yani o derece kaliteli yapıyorlar,özellik olarak eksikleri yok . Kasa metal fakat kordon silikon bence farklı fakat sevmediğim bir özellik. Zaten fiyatta 700 Dolar, Türkiye fiyatı 2700 Civarı olur , çok fazla.

Tekel mi bilmem ama tüm kullanıcılarını tam olarak tatmin edebilmiş değil F3 serisi ile. GPS doğruluğu olarak Garmin forumlarında yüzlerce sayfadan oluşan şikayet başlıklarında memnun olan da olmayan da pek çok kullanıcı var. Ben genel anlamda memnunum ama özellikle yürüme gibi yavaş aktivitelerde aşırı sapmalar yapıyor, bina aralarında diğer sokağa attığını gördüğüm oluyor. Dağlarda yamaçta yürürken garip şekilde oraya buraya atabiliyor beni. Yine de işimi çok iyi görüyor. Ayrıca F3HR modelinde bir barometre sorunu boy gösteriyor ki onu da çözemediler daha. Barometredeki bir sıkıntıdan dolayı altimetre şaşırıyor ve bir anda yükseklik binlerce metre değişebiliyor.
Epix, FR920XT gibi bir şeyler vadeden saatlerine desteği bir anda kesebiliyor. Hemen hemen F3 ile aynı donanıma sahip saatler aynı özellikleri destekleyebilecekken bir anda güncellemelerden yoksun kalabiliyorlar. Tabi bu tür şeyleri her üretici yapabiliyor.
Ayrıca Garmin Connect vs. de saatin tam potansiyelini kullanmasına engel biraz. Örneğin, rota çiziyorum ama uyarılar ekleyemiyorum. Uyarılar vs. eklemek için harici siteleri kullanıp, rotayı manüel olarak saate atmam gerekiyor. Bu rotalar da genel olarak iyi olsa da trackback vs. bazı fonksiyonları kullanmaya kalkınca saatin bir kerecik yeniden başlamasına sebep olabiliyor. Pek sıkıntı değil ama karanlıkta bir orman yolunda bisiklet sürerken zaman kaybettiriyor sadece. Hani bu tür diğer özellikler de Connect arayüzünde sağlansa daha memnun bir deneyim yaşayabileceğiz.

Evet kullanan saatini sonuna kadar zorlayan, kişiler Garmin in eskilerini buluyorlar fakat öyle öngörüler var kı sanki Garmin eksiksiz mükemmel vs… tabi Amerkan devletinin yardımları sonucu bu konuma gelmiş bir şirket. Polar dahili gps olayını bıle daha 2013 de çözdü böyle sorunlar varken, Garmin nimet sayılıyor.

Her koşu saatinin kendine göre eksileri ve artıları var. Fenix 5’in de olacaktır. Son tahlilde bakınca aynı anda 3 farklı üreticinin üst düzey saatlerini kullanmış biri olarak sadece GPS doğruluğunun (ki bu göreceli bir durum, eksik ölçecekleri şartlar oluşmuşsa hiçbir saat tam olarak doğruyu ölçmeyecektir) bir saatin kullanışlılığına ve kullanıcı sadakatine sebebiyet vereceğini söyleyemem. Kullanıcı deneyimi (arayüz), saatin gün içerisinde de takılıp takılmadığı (renk, form, büyüklük) birçok etken bir koşu saatinin seçiminde ve düzenli kullanımında rol oynuyor.

Fenix 3 zaman içerisinde aldığı güncellemeler ile baştaki problemlerinden büyük ölçüde arındı ve benim için güvenilir bir koşu yardımcısı haline geldi. Fenix 5’te Garmin varolan deneyimi çok da değiştirmeden geliştirme yoluna gitmiş. Bunda rakiplerinin son ürünlerinde ancak Fenix 3’te sunulan bazı yenilikleri henüz kullanıyor olmaları büyük etken. Kendi adıma ortada (her ne kadar versiyon atlamasına “fonetik” temelli bir açıklama yapmış olsalarda) bir Fenix 4’ün bulunduğunu, ancak rakiplerini inceleyerek onların yol almadığını gördüklerinde büyük zıplamalar gerçekleştirmeyecek seçeneklere yöneldiklerini ve bunu Fenix 5 olarak adlandırdıklarını düşünüyorum. Daha yüksek çözünürlükte ve renk sayısına sahip ekranı Fenix Chronos’ta sunmuşlardı, Fenix 5’in arayüzünün de sadece Chronos’un arayüzünün bir miktar oynanmış bir versiyonu olduğunu biliyoruz. Özellik olarak ta (elbette bir miktar donanım artışı ile) offline haritadan (o da sadece 5X versiyonunda) başka birşey görünmüyor. Bu önemliydi ancak CIQ ile başka yazılımlar tarafından yapılabildiğine göre Fenix 3’e de yazılım olarak eklenebilirdi diye düşünüyorum. Strava Live Segment desteğinin ise kendi yazılımı ve telefonla internet bağlantısı sayesinde parkurdaki akışı live gösterebilen bir sisteme nasıl olupta entegre edilemediğini ancak Garmin’in finans bölümüne bırakabiliyorum, korkarım teknik bölüm bu soruyu cevaplamaz :slight_smile: Fenix 5’te güncelleme adına (kritik bir durum olmadıkça) Fenix 3’ün ipini çekecek olduğuna göre bu soru asla cevaplanmayacaktır diyebiliriz.

Öte yandan Fenix 3’te başlarını birhayli ağrıtan bazı tasarım ve yazılım tercihleri konusunda ne yaptıkları muallak. Bilekten HR için teknik bir değişiklik yaptıklarını belirtmişler, diğerleri için ortada birşey yok henüz.

Dolayısı ile rekabet önemli. Bu saatin duyurulduğu etkinlikte başka üreticilerin de GPS tabanlı saatleri mevcut, dileğim sağlıklı bir rekabet ortamı içerisinde dengeyi bozacak (hem teknoloji hem fiyat adına) bir yarışa girişmeleri, ancak bu mümkün mü benim için soru işareti. Garmin Connect ile ilgili eleştirileri tamamen katıldığımı belirtmeliyim, oyuncaklı bir arayüz ancak o arayüzle neredeyse hiçbirşey yapamıyoruz. Bir de küçük tebrik iletmek isterim, yeni kordon bağlama sistemi (Fenix 3’e de uyabiliyor) gerçekten basit ve pratik.

3 Beğeni

Fenix 3 için isteseler en azından bir ilk Fenix kadar bari harita desteği sağlayabilirlerdi. 20 MB depolama alanına çok fazla olmasa da aktivite yapacağımız alanın haritasını atmaya yeterli olabilirdi. CIQ uygulamaları görsel haritalar gösterebiliyor çevrimiçi olarak ama bunlar da çok fazla bellek kullanıyor, Garmin böyle bir şeyle stabiliteyi bozmak istememiş olabilir. Ya da özetle sonraki modele ne koyacağız sorusunu daha kolay cevaplamak istemişlerdir.
Ama biraz daha gelişmiş bir harita desteği için donanımsal olarak fark şart. Harita destekli Epix modelinde mesela 8 GB depolama yongasının haricinde 16 MB boyutta harici bir RAM çipi de yer alıyordu. Fenix 3 belleği ise sadece işlemcideki 256 KB boyutta SRAM ile sınırlı. Hatta F3’te CIQ uygulamaları 64 KB bellek kullanabilirken Epix’te sınır 1 MB idi. Ama F3’ün dediğiniz gibi günlük saat olarak da kullanılabilirliği ve güzelliği Epix sürümünün devam ettirilmemesine sebep oldu. Halbuki konfor vs. olarak Epix daha üstündü.
F4 kod adı belki Chronos modeli için kullanılıp Chronos olarak çıkmıştır. Hem kısmi bir donanım testi hem de acaba kaça satsak alırlar testi yapılmış olabilir. :slight_smile: Chronos ile sadece ekrandaki renk sayısı artmış, 16’dan 64’e çıkarılmıştı. Şimdi 5 ve 5X ile çözünürlük de218’den 240 piksele çıkıyor. Chronos CIQ uygulamalarına 128 KB bellek verdiği halde renk sayısından dolayı bellek yetersiz kalabiliyordu, umarım 5 serisinde bunu çözmüş ya da belleği arttırmışlardır.

Garmin geliştiriciler içi yayınladığı yeni CIQ SDK 2.2.3 sürümünde Fenix 5 saatlerin CIQ gereksinimleri de görünüyor. Zaten ekran çözünürlüğü ve renk sayısı gibi belli şeyleri biliyoruz da bellek miktarları merak ettiğim ana konu idi. Garmin Epix sürümünde harita desteği için harici bir 16 MB DDR RAM çipi bulunuyor ve CIQ uygulamaları da bu çipten 1 MB kadar alanı bellek olarak kullanabiliyordu. Aynı olayı Garmin Fenix 5X modelinde de yapmış. :slight_smile:
5S ve 5 modelleri saat yüzleri için 65 KB belleğe sahip, Fenix 3 ile aynı ki güç tasarrufu için önemi var bunun. Uygulamalar için 128 KB bellek ayrılmış ki Chronos ve FR735XT ile aynı ve Fenix3’ün iki katı. Widget türü uygulamalar da 64 KB bellek kullanabiliyor ki akıcı açılabilmeleri için daha fazla kaynak verilmemiş olması normal. Data field tipi yani aktivitelere ekleyebildiğimiz veri alanları ise 32 KB bellek kullanabiliyor ki Fenix3’ün iki katı. Bunlar son zamanlarda çıkan Biker Monkey cihazlarla aynı özellikler. Bunlar Vivoactive HR, FR735XT, Chronos gibi cihazlar.
Garmin Fenix 5X modelinde ise muhtemelen yine harici bir RAM çipi eklenmiş ki bunun imkanlarından CIQ uygulamaları da faydalandırılmış. Saat yüzleri 96 KB bellek kullanabiliyor ki diğerlerinden bir buçuk kat daha fazla. Bunun için harici RAM çipinin kullanıldığını sanmıyorum, kullanıyorsa gecikme ve çipin tüketimi ile pil süresini kısaltacaktır. Uygulamalar 1280 KB yani 1 MB’tan biraz fazla bir bellek kullanabiliyor. Bu kadar bellek ile yapamayacağınız şey yok gibi bir şey hani. Widget türü uygulamalar 1 MB bellek kullanabiliyor ki bunlar için de muazzam bir artış var. Veri alanları da artık 128 KB bellek kullanabiliyor ki bu da Fenix 3’ün 8 katı anlamına geliyor. Koşu esnasında ana ekran olarak kullanılan veri alanları için büyük rahatlık, daha işlevsel uygulamalar geliştirebilmek mümkün olacak.
Fikrimce almayı düşündüğüm model zaten 5X modeli idi. Artan bellek imkanlarını CIQ uygulamalarında kullanan geliştiriciler olacaktır. Hatta uygulamasını sadece bu model için geliştirenler de olacaktır ki diğerlerine göre çok daha fazla bellek imkanına sahip. 5X sahipleri bundan daha fazla yararlanabilecektir. Yalnız umarım bu diğer modellerin desteklenmeyip geliştiriciler için 2. planda kalmalarına sebep olmaz. Yoksa onlar da Fenix 3 modeline göre 2 kat bellek potansiyeline sahip. Tabi harici bellek çipinin güç tüketimi, işlemcinin kendi üstündeki hızlı SRAM’e erişim yerine harici çipe erişiminin yaratacağı gecikme ve güç tüketimi pil ömründe 5X modelini nasıl etkileyecek göreceğiz. Diğer iki modele göre aktif kullanımda daha az batarya ömrüne sahip olması muhtemel. Saat yüzleri için kullanılan 96 KB bellek sanırım yine işlemcinin kendi belleğidir, yoksa dediğim gibi ciddi güç tüketim artışı olması söz konusu olur.
Modellerde watchdog sayısının aynı olması işlemci hızlarının ve hatta kullanılan işlemcilerin aynı olabileceğini düşündürdü bana. Fenix 3’te bu değer 80 bin idi sanırım, şimdi 120 bin olmuş. 5S modelinin nabız geçmişi kaydı kapasitesi biraz daha az ama bunun bellek vs. sorunlardan çok diğerlerine göre biraz daha düşük ekran çözünürlüğüne bağlı olduğunu düşünüyorum.

2 Beğeni

@sis651 Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkür ederim. Sanıyorum “Biker Monkey” bölümüne bir açıklama yapmak yerinde olabilir. Biker Monkey ve Aikido, Garmin’in Connect IQ sürümleri, saatlere göre durumun ne olduğu konusunda Garmin’in çizelgesini aşağıya ekliyorum. Biker Monkey geliştiriciler için daha fazla imkan sağlayan ve “Connect IQ 2” olarak adlandırdıkları sürüm. Daha geniş bilgi için de Garmin Developer bölümünün ilgili sayfası yine aşağıda link olarak bulunmakta. Listede Fenix 5 yer almıyor ancak durumu sis651 bir üstte yer alan yazısında çok güzel özetlemiş.

https://developer.garmin.com/index.php/blog/post/connect-iq-2-biker-monkey

Öncelikle ilk Connect IQ ortamı Garmin’in standart işletim sistemi üzerine eklenmiş bir yazılımdı ve fazla da önem verilmemişti. Ancak mağazanın büyümesi ve çektiği ilginin görülüp, Garmin’i fitness sektöründe payını arttırabilen firmalardan biri yapabilmesi ile önemi anlaşıldı ve Biker Monkey denen CIQ2 saatler Connect IQ desteği de düşünülerek daha hızlı bir kontrolcü ile üretiliyorlar. Bundan dolayı CIQ uygulamalarında ve diğer arayüzlerde eski saatlere göre daha hızlı ve akıcılar.
CIQ sürümleri 2 yıl destek sunulmak üzere hazırlanmış. AikidoMonkey desteği de bitmek üzere. Connect IQ Biker Monkey ile gelen pekçok farklı şeyler var. Bir kısmı Aikido Monkey cihazlara entegre edildi tabi ama büyük bir kısmı edilmedi ve edilmeyecek. Bu yüzden güncel cihazları takip etmekte fayda var. Yeni özelliklerde mesela EDGE cihazların da desteklenmesi var. Uygulama FIT kaydı yapabiliyor, FIT kaydına normal uygulama arayüzünde olmayan bir metrik kaydı da yapıp Connect üzerinde gösterebiliyor… Yeni Web uygulama programlama arayüzü ile uygulamaların İnternet’e bağlanıp bir şeyler yapabilmesi daha kolay hale geliyor, OAUTH desteği de geldi. Uygulamalar artık geliştirici tarafından imzalanmadıkça çalışmıyor, bir miktar güvenlik önlemi denebilir. Uygulamalar saatte kayıtlı rotalara, aktivitelere vs. erişebiliyor. Uygulamadan uygulamaya geçiş imkanı bulunuyor. Başka da kodlama kısmında eklenmiş yeni pekçok sınıflar ve metodlar vs. bulunuyor.

Saati inceleme fırsatı yakalayan oldu mu ? Zannedersem satışa çıktı.

Satışa çıktı, 5 ve 5s modelleri Türkiye’ye de gelmiş herhalde ama 5X modeli daha yok. Youtube incelemeleri falan var pek çok. Yazılımda değişiklikler var, donanım olarak daha akıcı bir çalışması var vs. Ama GPS olarak Fenix3’ten çok daha üstün olduğuna dair bir kanıta denk gelmedim. Fenix 3 sahibiyim ve 5X’teki harita özelliği olmasa diğerlerine hiç bakmam da bunu biraz merak ediyorum. BTC alıp satıp para biriktirmeye çalışıyorum, F5x alacağım gibi. GPS F3’ten kötü olmasa yeter. :smiley: Yalnız onu da tek siyah model olarak satıyorlar şuan ki anında çizerim, keşke bir gümüş vs. model de olsaydı.

2 Beğeni

Fenix 5X’i Türkiye’de bulmak mümkün, ebat olarak Fenix 3 ile aynı, kalp sensörü bölümü Fenix 3 Hr kadar kaba değil, gövdeye yapışık. Bezel bölümü 3 serilerine göre daha “janjanlı” olmuş ancak hala çok büyük ve kaba. 5 ve 5s’in daha fazla alıcısı olacağını düşünüyorum. Özelliklede 5s’e kadın koşucular çok daha fazla rağbet ediyor, Fenix 3 bu konuda eleştiriliyordu. Yazılım çok daha hızlı çalışıyor, eğlendiğim bir kısmı “5 km koşacağım bana döngüsel rota çiz” deyince hemen en yakın yollardan sana o mesafede bir döngüsel rota hazırlayabilimesi oldu. Patika’da bunu yapması zor tabi.

İznik Ultra sonrası yarış koşullarında da incelemesini tamamlayıp detaylı yazabileceğim.

Edit : Aslında İznik Ultra’da koşacak olup Suunto Spartan kullanan ve bana ulaşabilecek arkadaşlar var ise aynı parkur üzerinde karşılaştırabilmek üzere gps datasını kendilerinden almak isterim. Yardım edebilecek arkadaşlarımın özel mesaj yolu ile bana ulaşmasını rica ederim.

4 Beğeni

Evet, dün itibarıyla Fenix 5X modeli de Türkiye’ye gelmiş bulunmakta. Bir tane sipariş verdim. Yalnız aşırı pahalı ki F3’ün üstüne harita fonksiyonu dışında ilgimi çeken bir özelliği de yok. İleride ucuzlayınca alırım, hem de Garmin siyah model harici bir model çıkartır herhalde diyordum ama Türkiye’ye geldiğini görünce bir heyecan bastı. :smiley:
Aslında siyah model istemiyordum ki Garmin’in kaplaması kolay çiziliyor, o kadar para verilmiş saat hurda tenekeye benziyor. :smiley: Bir süre sonra zımparalarım sanırım.
Karşılaştırmasını da yaptıktan sonra eski Fenix3’ü de elden çıkarırım artık. Halbuki F3 tam kullanılacak çağında cihaz, ciddi yazılım kusurları falan kalmadı gayet stabil, beta sürümden çıkmış halde. Fenix 5X ile şimdi tekrar Garmin’den güncelleme bekleme, orada burada yeniden başlayan saat, sapıtan altimetre ile yeni bir beta tester macerası başlıyor. :smiley:

3 Beğeni

Zaten yenisine geçme sebebimiz de bu beta testleri, güncellemeleri v.s. yaşamak ve eğlenmek değilmi ? :slight_smile:

Jonathan (fellrnr) GPS doğrulu için şöyle demiş:

At best, the GPS accuracy could be described as mediocre, and I think it’s bad enough that it could significantly mess up your training.

:disappointed:

Haklı, en azından başlangıç için F3 ile aynı seviyede görünüyor.

Dün 100 KM bisiklet sürdüm test için. Bütün izleri ayarlarda kapalı olmasına rağmen yola yapıştırmış. Ayrıca ekranda açık olan kendi yüklediğim haritanın yoluna değil, eski veri içeren kendi haritasının yoluna. Dolayısıyla gitmediğim sokaklardan da götürmüş beni. F3 yürüyüş ve koşu için biraz beceriksiz olsa da bisiklette iyi iş çıkarıyordu o kadar. Şimdi ayarları tekrar kurcalayarak denemem lazım. Bir de tempe bağlantısı kesilip durdu, BT de öyle, sanırım cihazda bir sorun var.

Benimkinin de kablosunda sorun var. Yine beta tester olacağız anlaşılan, Garmin’e banka hesap numarası yollayalımda maaşlarımızı yatırıversin bari :slight_smile:

Kablo sorunu yaygınca bir sorun sanırım ama bende yok gibi. Ya da haritaları yedeklerken saati fazla oynatmadığım için farketmedim.

Yalnız benimki biraz delirdi, delilikte boy ölçüşüyoruz. :slight_smile:

1 Beğeni