Garmin antreman planları

Merhabalar,

Geçmiş senelerde amatör olarak 5K ve 10K antremanları yapmıştım. Ancak uzun süredir hayalini kurduğum maraton koşma fikrini daha da ertelememeye karar verdim.Sonuç olarak antreman programaları arayışımda halen kullandığım Garmin Fenix 3HR sayesinde Garmin’in kendi antreman planını ücretsiz edinebileceğimi gördüm ve çalışmaya karar verdim.

Bir haftadır (Level3 HR) antreman planını uyguluyorum. Ancak bazı antreman önerileri konusunda emin olmadığım yerler var. Benzeri bir plan kullanmış ve test etmiş arkadaşlar varsa deneyimlerinden yararlanmak isterim.

1 Beğeni

Merhaba,

Bende yaklaşık 1 sene önce maraton planını uygulamaya başlamıştım, üstelik 95 kilo iken… Biraz fazla yavaş koşturmasına rağmen ben programın ortalarına doğru sıfırdan 25km’ye kadar çıkmıştım. Yani bence işe yarıyor, tavsiye ederim.

2 Beğeni

Çalıştığınız antreman planı hangisi idi? Ben Kalp bölgeli Level 3’ü çalışıyorum, gördüğüm kadarıyla planın önceliği hızdan ziyade uzun mesafe dayanıklılığını arttırmak. Bu da bir maraton planı için çok mantıklı geldi bana. Sonuçta öncelik bitirebilmek :slight_smile: Ancak tam olarak uygulamasını anlamadığım antreman önerileri var . Örneğin: "Run at varying intensity, 40 minutes. Push yourself to %90 effort on hills" diye bir tarif yapmış. Şimdi buradan anladığım değişken aralıklarla max. %90 kalp hızına kadar (özellikle yükseltilerde) 40 dakika koşmak, ancak bu geçişleri ve ortalama tempomu nasıl ayarlayacağım? Yoksa ortalama tempoya bakmadan mı koşmam lazım vs. vs.?

1 Beğeni