Fenix 3 VO2Max ve LT Testleri Hakkında

Selamlar, dün akşam Fenix 3 ile VO2Max ve Lactate Threshold testlerini denedim. çıkan sonuçların görece yüksek olduğu kanısındayım, bu konuda görüşlerinizi öğrenebilir miyim.

yardımcı olması açısından; 3 yıl önce Acıbadem Fulya Hastanesi’nde hiçbir verim alamadığım lab testleri gerçekleştirmiştim. VO2Max 46, LT nabız 152 bpm, 04:20 pace çıkmıştı, ancak testler tamamlanana kadar hiçbir zorlayıcı efor harcamamıştım ve daha iki hafta önce İzmir’de 193 çıkan HRMax’ımı 178 bulmuşlardı. Değerlerimin daha yüksek olduğundan emindim ancak testi tekrarlamayı düşünmedim. geçen 3 yıl içerisinde performansım ve derecelerim gelişti öte yandan Fenix 3’ün bulduğu değerlerin gerçekçi olmadığı/yüksek olduğu düşüncesindeyim.
saatin bulduğu değerler; VO2Max=58, LTHR=173, L-Pace = 03:51
Son yarış sonuçlarıma göre Runatoia Yarı Maraton = 01:27:05, pistte 4K yarış=14:53
test ısınmayı saymazsak 15 dk sürdü, GPS verilerini kontrol ettim, sapma yok, max 75-100 metre fark vardır.

Bana kalırsa saatin verileri hastane değerlerinden daha mantıklı değerler.

1 Beğeni

Bence de en azından LT nabzı, 173 bpm mantıklı, son iki yarı maratonun ortalaması 172 ve 175. Ancak LT pace i benim değil yarı maratonda 10K da bile sürdüremeyeceğim bi noktada. Gerçi önemli olan nabız ve ona göre düzenlenen yeni nabız zonları

Trainingpeaks antrenmanlara bakarak bir LT değeri çıkarıyor ama ne kadar isabetlidir bilemem. Bence en azından fikir edinmek için oraya yükleyebilirsiniz antrenmanları.

Merhaba yaş kilo durumu nedir?

saatin bulduğu değerler; VO2Max=58, LTHR=173, L-Pace = 03:51
Diğer marka saatlerde yaklaşık bu nabız ve pace değeri için benzer vo2max değeri veriyor.Bence normal sayılır.

Yaş 35, kilo 69-70 civarında, teşekkürler bilgiler için

Cihaz Firstbeat firmasının algoritmalarını kullanarak VO2Max, LT vs. hesaplamalarını yapıyor. Bu algoritmayı da pek çok firma kullanıyor; aynı algoritmayı kullanan cihazlar arasında benzer sonuçlar çıkması normal. Yalnız Garmin forumda ve Facebook grubunda vs. yapılan doktor kontrollü testler ile oldukça farklı sonuçlar çıktığını yazanlar vardı. Bundan çok da güvenmeyin, ciddiyseniz gerçek test yapın deniyordu. Zaten Connect üzerinde VO2max girişi kısmı falan vardı.
Yine de testi birkaç kez tekrar ederek aynı sonuçları mı verecek diye bakabilirsiniz.

bence de normal, ben de polar v800 var, yaş kilo vb.nizi bilmiyorum ama yarış sonuçlarına göre 58 olması mantıklı.

Polar v800 kullandığım dönemde cihaz benim VO2max değerlerimi son olarak 56 göstermişti, ki o dönem sigara kullanıyordum :confused: pek de inandırıcı değerler değiller. Cihaz testlerinin yüksek sonuçlar verdiğine inanıyorum ben de. Ha Türkiye’de hastanalerde yapılacak bir teste de ne kadar güvenilir o da ayrı konu :slight_smile:

Zaten tahmin diyor bunlarda ki çok da doğru tahmin ediyor gibi görünmüyorlar.
Fenix 3 bende de bir yıl önce 42 ile başlatmıştı. Geçen haftalarda 46’ya kadar yükselmişken bu hafta 44’e indirmiş yine. Tabi hafif bayırlar tırmanmak bile hız ve nabzı değiştirdiğinden bu sonuçları bozuyor sanırım.