Faydali bir site: runalyze.com

Daha once paylasilmadigini gorunce sasirdim. Tamamen ucretsiz olan yaptiginiz antremanlari iceri aldiktan sonra analiz edip size sonuclari gosteren ucretsiz bir web sitesi. Iyi yarislar. https://runalyze.com

3 Beğeni

Uzun süredir kullanırım. Alman biri hobi olarak geliştiriyor gibi bir şey. Eskiden değişik eşitleme araçları kullanırdık Garmin’le eşitlemek için. Ya da Garmin’den fit dosyasını indirip yüklerdik daha da eskiden. Sonradan 5000$'cık fiyatını ödeyip Garmin’le direk eşleşmeye başladı. Polar Flow ile eşitleme desteği falan da geldi sonradan. İlginç araçları var. Koşu esnasındaki HRV değerlerini de gösteriyor ki hiçbir şey anlamasanız bile nabız bandının bozuk mu sağlam mı olduğunu oradan görebiliyorsunuz. :smiley:

1 Beğeni

Yaklaşık bir aydır düzenli olarak bu siteyi inceliyorum ama kafa karıştırıcı sonuçlarla karşılaşıp durdum. Hafif koşu yaptıkça değerlerimi düşürdü. Sadece bir hafta uzun koşumu 15K yaptım ve en iyi maraton süreme bir saatten fazla ilave etti. Pazar günü üsküdarda 46 dakikada 10K koştum ama bana interval antrenmanı yaparken 5:00 dk/km hızla çalış diyor. Yaptığım tüm koşuları yüklemek iyi olmadı sanırım. Sadece Tempo, interval ve Uzun koşu antrenmanlarını yüklersem daha doğru çıkarımlarda bulunabilir belki. Hafif koşunun mantığını algılayamıyor, her koşunun yüksek performansla yapılması gibi bir beklentisi var sanki. Bu arada 13K’nın altındaki koşuları uzun koşu olarak algılamıyormuş ve 25K altını da sanırım adam yerine koymuyor. Henüz gerçek anlamda faydalanabilmiş değilim.

Siteyi ısrarla incelemeye devam ediyorum ve sonunda sanırım sıkıntının ne olduğuna dair bir keşifte bulunabildim. Site, koşu esnasında sensörlerdeki en ufak bir anormalliği görmezden gelemiyor. Mesela bu koşumda göğüs bandından mı bilekten mi ölçüm yaptım hatırlamıyorum ama sensör coşmuş. Kısa süreliğine de olsa yanlış veri toplamış. Runalyze bu ani ve anormal değişimi görmezden gelememiş.

Koşuya ait ayarlar bölümünün en altında “Remove data series” adında açılır bir menü var. Bu gibi yanlış ölçümlerde istemediğiniz datayı silmeniz mümkünmüş.

Bu kayıt gibi hatalı ölçümler yaptığım iki üç koşu daha tespit ettim ve bunlara ait datayı da “VO2Max For Shape” seçeneğini inaktif ederek devre dışı bıraktım. Bu işlem koşuyu tamamen görmezden gelmesini sağladı. Dolayısıyla “Marathon shape” hesabını az da olsa olumsuz etkiledi.

Sonuç olarak değerlerim normalleşmeye başladı. En azından bundan sonra daha dikkatli olacağım. İlerleyen zamanda daha doğru bilgiye ulaşabileceğimi düşünmeye başladım.

Bu arada bu kadar üstüne gidiyor olmamın sebebi “TRIMP” konseptini öğrenmeye çalışıyor olmam. Kabaca ne kadar şarjınız kaldığını öğreniyorsunuz. Bu konuda bilgisi olan veya bir kaynak önerebilecek varsa paylaşması harika olurdu.