Erciyes Ultra Sky Trail

Herkese selam,

Yarışımıza gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz, şirketimiz ( Middle Earth Travel ) dağcılık kökenli çalışan ve ortaklardan oluşmakta, hepimizin Erciyese çıkmışlığı var,

Geçen sene de ben ve Ersin demirel kayseri valiliğinin desteğiyle kayseri yürüyüş yolları kitabını hazırladık. Kitabın pdf ine ve gps koordinatlarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz: http://www.trekkinginkayseri.com/

Yürüyüşleri yaptığım dönemde bölgemizde ilk yarışlar yapılmaya başlamıştı, run fire cappadocia ve sonrasında cappadocia ultra trail. bizim de aklımıza erciyesde güzel bir yarış düzenlemek geldi. koşu camiasından tanıdığımız arkadaşlarımızın ( caner odabaşoğlu, aykut çelikbaş, deniz iren ) tavsiyeleri ve yönlendirmeleriyle projeye başlarken aramıza Emre Ayar katıldı ve takımı tamamladık.

Şu an koşu parkurlarımız hazır, biz nasıl daha güzel bir yarış yapabiliriz kaygısıyla bölgede çalışmalarımızı hızlandırdık. Erciyes a.ş. ile partner olduk. Böylece yarışlarımız için tüm altyapıyı kullanabileceğiz, buna yeni açılacak olan Ottoman lifti dahil, VK yarışının biteceği 3346 mt yüksekliğinde bulunan lift zirveye 2 adım kalıyor:)))

Sitemizin altyapısı tamamlanmak üzere,

ITRA başvurumuzu yaptık. Ama kısa parkuru ilk önce 40 km düşünmüşken daha sonra bu mesafenin yüksekde yapılan bir kısa yarış için uygun olmadığına karar verdik ve 25 km ye düşürdük. bu yarış için ITRA dan puan alamayabiliriz. ama 60 km için puanımız olacak.

yarış için çalışan ekibimiz Özgür özmete, Uraz nehir, Gaye gönülal ve webmasterımız Başar tuncel.

iyi bir yarışta görüşmek üzere.

sevgiler,

atil ulas cuce
operations manager
atil@middleearthtravel.com
www.middleearthtravel.com
phone:+90 384 2712528
mobile:+90 530 4680326

12 Beğeni

Merhaba, organizasyonun tanıtımı, parkur ve yarış bilgilerinin paylaşımı için web ( http://www.skyerciyes.com ) siteniz gayet güzel olmuş. Umarım organizayon da bir o kadar güzel olur ve katılım her yıl katlanarak artar…

4 Beğeni

Bu görüşe kesinlikle katılıyorum. Ultra yarışlarının yaygınlaşması kadar organizasyon kalitesinin de artması güzel olur. Ultra koşmaya kendisini hazırlayan kişi aslında olası her koşula da kendisini hazırlıyor ama ince detayları düşünülmüş bir organizasyon da gerçekten keyif veriyor.Erciyes ilk yarışında güzel organizasyon yapacak gibi hissettiriyor. (Maile dönüş süreleri ve yazışma stili olarak şu an en azından) . Ben de organizasyon kalitesi güzel olacak ümidi ile kayıt oldum.İlk Sky yarışım olacak olması ise cabası.:slight_smile:

3 Beğeni

elimizden gelenin en iyisini yapacagiz. dagcılık kokenli bir ekibiz ve son iki yıldır cesitli ultra trail yarislarında gonullu calisarak kosu ile ilgili detaylara ulasmaya calisiyoruz. sirket olarak ozel organisazyonlarda kosu yarisi duzenledik;
bakınız: http://cappadox.com/category/outdoor/events/cappadox-vadi-kosusu/8zo6d
haftaya rotayı işaretlemeye başlıyoruz. karlar yeni eriyor:))

gorusmek uzere,
atil,

5 Beğeni

Erciyes Ultra Sky Trail organizasyonu olarak Aykut Çelikbaş’ın koşumuzda yer alacak olması bizi çok mutlu etti:) Sağol Aykut… Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız…Koşuyla kalın…

1 Beğeni

Erciyes Sky yarışı ülkemizde yaşanan tüm sıkıntılara rağmen gerçekleşti. Olan biten bu forumun konusu olmadığı için yarışla ilgili bir kaç kısa not paylaşmak isterim. Seneye katılacaklara faydası olabilir.Yarışı genel sıralamada 4 yaş grubunda 2. olarak 11 saatte tamamladım.

Organizasyon:

Organizasyon ekibine ulaşmak sorularınıza mail veya telefonda yanıt almak çok hızlı ve çok kolaydı.
Havalimanı transferleri açıklandığı saatlerde ve sorunsuz olarak gerçekleşti.

Anlaşılır sade ve işlevsel bir web sayfaları vardı.

İstasyonlar bu yarış için yiyecek bakımından biraz zayıftı.Zira aşırı sıcak ve aşırı zor bir parkurda diğer parkurlardan biraz farklı yiyecek planlanmalı.Elma güzel bir seçenekti.

Ödüller ince düşünülmüş yöreye özgü el işçiliği kilden heykellerdi çok şıktı. Sadece ödüllerin üzerinde yarışa ait bir ibare olsaydı iyi olurdu bu haliyle biblo gibi duruyor.Ben madalyamı ödüle yapıştıracağım :grin:

Madalyalar yine gayet güzel kilden yapılmış üzerindedüşünülmüş sıradan değildi.

Parkur:
İlk sky yarışım olduğu için kıyas yapmam mümkün değil ama 10 üzerinden 7 diyebileceğim bir zorluktaydı. Bölgenin volkanik olması sebebiyle un kıvamında kum ya da elma büyüklüğünde taştan yollar ya da %60 a varan eğimler mevcuttu.Tozluk kullandım çok faydalı oldu.

Parkurun tamamını koşmak imkânsız. Baton çok faydalıolabilir.İyi bir trekking rotası bazı bölümler.

Son 12,5 km testere şeklinde iniş çıkış ya da geven tarlası bu bölüme sağ salim ulaşabildiyseniz sonrasını min. 2 saat düşünebilirsiniz.

Manzara,Erciyes’i tam tur yapmak vadiler,yaylar,büyük kayalıklardan geçişler gerçekten harikaydı.

Hava:

Hissedilen 40 derece üzeriydi.Parkurun en alçak noktasında dayanılmaz bir hal aldi.Tahminen 10 lt sıvı tükettim 1 defa bile tuvalete gitme ihtiyacı hissetmedim.Enseyi kapatan şapkamın çok faydasını gördüm . Çok faktörlü dağcılar için üretilmiş güneş kremi işini iyi yaptı.

Konaklama;

Gençlik Spor tesislerinde kaldım. Yenilenmiş gayet temizdi. Konaklama şekli yatak olarak gerçekleşiyor odalar 4 kişilik ve size 1 yatak veriyorlar sonra yoğunluğa göre odanıza birileri gelebiliyor. Bu duruma hazırlıklı değilseniz sorun yaşayabilirsiniz.

İrtifa :
Deniz seviyesinde yaşayan biri olarak sorun yaşayacağımı düşündüğüm için yıllık iznimi kullanarak Salı günü gittim ve beklediğim gibi ilk gece baş ağrısından uyuyamadım. Sonrasında ise kuru havanın klasik belirtileri boğaz kuruluğu vs sorunlar yaşadım.Yarışı 2 elma 6 bardak kola 1 jel ile tamamladım. İrtifa burada da devreye girerek sürekli bir mide bulantısı ve iştahsızlık olarak kendisini gösterdi.Saatime göre 10.000 kalori yakmışım bu beslenme ile bu yarışı nasıl tamamladım anlamam güç biraz araştıracağım bu konuyu

Erciyes Dağı’nı tam tur atmak benim için gerçekten değerli unutulmaz bir deneyim oldu.Dağ tüm heybetiyle sürekli solunuzda kalacak şekilde hareket ediyor ve tüm açılardan bütün güzelliğine şahit oluyorsunuz.Aşırı sıcaktan ayak tabanlarım buruş buruş olup milföy hamuru kıvamına geldi 55. km de dik bir yamaçtan inerken topuk bölgesinin derisi tamamen soyuldu. Zorunlu malzeme olan bandaj hayat kurtardı . Alışkanlık olarak taşıdığım sprey yara bandı çok işe yaradı.

Tekrar katılır mıyım ; Yarış esnasında asla,şu an kesinlikle evet :grinning:

Sanırım trail yarışlarında ilk olan bir felaket gerçekleşti 1 yarışmacı hayatını kaybetti.Sebebini
bilmiyorum .

Herkese sağlıklı günler dilerim.

9 Beğeni

Bende 25 K’ya katıldım. Özellikle böyle sıkıntılı bir günde yarışmak veya yarışmamak arasında giderken sonunda koşmaya karar verdim. Bende parkurun oldukça teknik olduğuna katılıyorum. Çoğu yerde koşmak yerine ilerlemek daha uygun bir kavran olabilir bu yarış için. Gerek yükseklik gerekse parkurun çıplak olması nedeniyle hissedilen sıcaklık bence de 40C civarında idi. İşaretlemeler özellikle 19-20K 'da oldukça seyrekleşti. Saatimin GPS olmasaydı kaybolabilirdim. Yarış sonunda kaybolan ve fazladan 3 km koşan yarışmacılar olduğunu öğrendim. 11. KM tek CP oldukça yetersizdi. Oradaki arkadaşlarda acaba sular yetecek mi paniği vardı. Ayrıca sadece kraker ve kola gibi gazlı içecekler mevcuttu. Gazlı içecek tüketmediğimden karbonhidrat açısından yiyeyecek birşey bulmadım kendi namıma jeller ile idare ettim. 19-20 Km doğru suyum tükendi(600 cc iki mataram olmasına rağmen). O kilometrelerde beraber koştuğum diğer arkadaşlarında suyu tükenmişti. Neyseki oradaki yörüklerden su istedik. Sonuç olarak bence sky trail yarışı için oldukça uygun bir yarış ancak oldukça teknik bir parkur. Kanımca CP’ler 25 K için arttırılımalı ve en az bir noktada da daha su desteği olmalı. Şu akla gelebilir “25 K ne olacak 1 lt su ile koşarım” ancak yarış sonrası 25 K katılımcılarının hepsi susuz kalmaktan şikayet etti. Özellikle yavaş bir koşucu iseniz oldukça teknik olan ve tırmanışlar içeren bu parkur da, 25 K olsa bile çok çabuk dehidrate oluyorsunuz. Tüm bunlar dışında oldukça güzel bir yarıştı. Tüm organizasyon komitesine teşekkür ederim.

5 Beğeni

Tebrikler. Açıklayıcı bir yazı olmuş ellerinize sağlık.
Ben de şunu eklemek isterim.
Organizasyon ekibi canla başla çalıştı, ama hiç gönüllü yoktu. Organizasyondaki arkadaşlar gönüllü kaydı yaptıran 13 kişiden hiçbirinin yarış günü orada bulunmadığını ilettiler. Hepsi bir noktada bir nedenle katılamayacağını iletmiş.Bu yarışın önümüzdeki yıllarda daha da başarılı olması için yerel dağcılık klüpleri ve ülke çapındaki koşucuların harekete geçirilerek gönüllü sayısının arttırılması gerekli diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Aslında bir yarış raporundan çok farklı bir yazı ama Erciyes Skyrunning olmasaydı bu yazı da olmazdı.
Erciyes Skyruning yazısında yazının içeriğinden dolayı edemediğim organizasyona emeği geçen herkese teşekkürlerimi buradan iletmek istiyorum. Ben ne olursa olsun hiçbir organizasyonun bu ülkede eleştirilmemesini ya da eleştirilirken makul olunmasından yanayım. zaten bir avuç insanız ve hiç kimsenin art niyetle hata, yanlış yaptığını düşünmüyorum.
meraklısına değişik duygusal ve ruh sıkıcı bir yazı…

7 Beğeni

Katılımcılara ve organizasyonda çalışan değerli arkadaşlara çok teşekkür ederim.

5 Beğeni

Yarıştan izlenimlerim, fotoğraflar ve önümüzdeki yıllarda katılacaklara ufak önerilerim

Erciyes Ultra Sky Trail Yarış Raporu

6 Beğeni

SkyErciyes 60K raporum, https://kosuyoruz.wordpress.com/2016/08/01/skyerciyes-ultramaratonu/

4 Beğeni