Efes Ultra 2021

Geçen sene yaşanan olumsuzluklardan sonra bir Efes Ultra zamanı daha geldi. Kimler hangi parkurlarda koşacak. Geçtiğimiz yıllarda bu yarışı koşan arkadaşların tavsiyeleri var mı, benim gibi bu parkuru ilk defa koşacak koşuculara?

Ben 2 kere 23K koştum bu sene 42K koşacağım.
Zaten 23K’da Meryem Ana zirveye çıkıyorsun sonrası da iniş nasıl olsa diye iyimser bir düşünceyle 42K’ya kayıt oldum ama sonrasında 23K güzergahını değiştirdiler. :slight_smile:
Önceki yıllardan aklımda kalan ara istasyonların çok zayıf olduğuydu. Yarış başlangıç saatlerini de öne çekmişler. 23K güzergahı değiştiği için size ekstra bilgi veremeyeceğim zira ilk kez koşulacak.

42K parkurunda koşacağım bende. ulaşabildiğim yarış raporları ve videolardan parkur hakkında bilgi almaya çalışıyorum.

Geçen sene parkurlar hem uzunluk olarak hem de rota olarak değişti, pandemi nedeniyle de resmi olarak koşulamadı. Yarış son anda yasaklar nedeniyle iptal edildiği için oraya gitmiş olan bazı arkadaşlar gayriresmi/yarış dışı olarak koşmuşlardı.
Bu sebeple parkurlara ilişkin doğrudan bir rapor ya da ayrıntı bulmanız biraz zor olabilir.
Daha önce aklımda kaldığı kadarıyla 42 km yoktu.

1 Beğeni

Merhaba. Benim de ilk patika kosum olacak Efes. 23 K kosmayi deneyecegim. Gecen hafta runatolia’da ilk yari maraton kosumdan sonra simdi de efes heyecani. Umarim sakatlik olmadan yarisir keyif aliriz hep beraber.

4 Beğeni

Yol koşuları ile kıyaslayınca patika koşularını daha çok sevmişimdir. Tadını çıkarmaya bakın. Mevsim ve koşulacak ortam harika görünüyor.

1 Beğeni

sabirsizlikla bekliyorum. evet sanirim patikalari daha cok sevecegim. yilin uzun vadeli hedefi kapadokya :slight_smile: sakatlik olmadan kosarsak ne mutlu… tesekkurler

2 Beğeni

Merhaba. Benim ilk patika yarisimdi. 23 K kostum. bi ara yolu kacirdik birkac kisi 2 k fazla kostuk :slight_smile: 26.7 k kosmus oldum ben ve 2.47 ile bitirdim. her sey cok keyifliydi benim adima kaybolsam bile . organizasyon icin cok bir sey diyemem kiyas yapamiyorum ama hani bir sorun yoktu belki isaretlemeler daha bariz belirgin olabilirdi cunku kaybolan cok kisi olmus. manzara guzel yol iyi hava superdi. bugun yagmur varmis sanirim.
en onemlisi sakatlanmadan bitirdim. onceki hafta antalya’da son 6 k’yi aglaya aglaya bitirmek zorunda kalmistim ama korktugum olmadi Efes’te.
sirada İzmir’de Nif ve mayis ayinda tahtali var. bakalim. sakatlik olmazsa heyacanla bekliyorum onlari da. kosan herkesin ayagina saglik.

6 Beğeni

Merhaba, ben de 23K parkurunda koştum. Başlar başlamaz, daha ilk km içinde, bir grup koşucunun bize doğru koştuğunu görünce biraz şaşırdım. Sonradan 42K parkurunda yarıştıklarını ve yanlış yerden döndüklerini öğrendik. Parkuru önceden detaylı olarak inceleyip, bir kaç noktada dikkatli olunması gerektiğini düşünmüştüm. 2.5K, 5K ve 20.4K dönüşlerine keskin dönüş ve ikiye ayrılan yollara dikkat etmek gerekiyordu. Ben 5K’ya geldiğimde bir görevli koşucuları sola doğru yönlendiriyordu, ancak zannedersem ön grup oraya geldiğinde yönlendiren biri yokmuş. İkinci kez aynı noktaya 20.4K’da geldiğimizde biri yoktu ama hatırlayıp sağa döndük.

Genel olarak çok keyifli geçti, çoğu yokuş koşulabilecek düzeydeydi. Yukarıya doğru çıktıkça, sabah güneşinin tepelere vurmasıyla doğa inanılmaz güzel görüntüler verdi. 13K sonrası bu enfes manzara eşliğinde aşağı doğru süzüldük. Efes’in tekrar etrafından dolanıp, anayoldan karşıya geçtik. Ancak, ardından gelen 2 km’lik sonu gözükmeyen düzlük git git bitmedi :grinning:

25K çok uzun bir mesafe olmamasına rağmen iki su noktası ve bir gıda noktası vardı ve gayet yeterliydi. Umarım önümüzdeki yıl pandemi kısıtları hafifler ve çok daha keyifli koşu organizasyonları yapılabilir.

4 Beğeni

PArkur genel anlamda güzeldi. Ben 42k koştum fakat parkur tam 42k değildi,39k koştuk. Organizasyon ve ekip iyiydi. Hava tam koşu içindi,sabah 6 da başladıiımız için çok hafif serinlik vardı,ince uzun kollu bir üstlük ile sorun çözüldü zaten 23k dan sonra onuda çıkarıp daha ferah bir koşu yapma fırsatım oldu. İşaretlemeri kaçıranlar oldu, 42K parkurunu kaçırıp fazladan 5k koşanlar oldu. Meryemana CP’si öncesi duvar gibi çok dik bir tırmanış ve birde 28. km gibi uzun ve çok dik bir iniş vardı, her iki bölümde koşucuları zorlasada inanılmaz keyif aldık. Baharın girişinde,hemde pandemi kısıtlamaları öncesi böyle bir yarış olması herkesi mutlu etti. Organizasyonda emeği geçen, parkurlarda ter döken tüm herkese teşekkür ederim.

2 Beğeni

Evet ya o 2km lik dümdüz bölüm bence yarışın en sıkıcı bölümüydü. 39k koştum o 2km deki kadar mental olarak etkilenmedim.

1 Beğeni

Merhaba, 42k parkurunda koştum, parkurda yok yoktu; asfalt, kumsal, patika, orman, tarih, tarla, tırmanış, iniş (çok dik bir bölüm vardı, hayatımda en çok zorlandığım inişti sanırım, diz bağlarımı zedeledim, zaten koşunun sonrası ızdırap oldu).
Başlangıç saatini (6:00) neden bukadar erken aldıklarını pek anlamadım, izmirden gelmek için sabahın 3ünde kalkıp araçla geldik, uyku tabi yetersiz oldu , üstüne sabahın ayazını yedik, buna ek olarak karanlıktan dolayı parkurda kaybolmalar çok yaşandı, birde Efes antik kentinin başlangıçtaki keyfini süremedik, bir sonrakine umarım dikkate alınır.
CP noktalarında görevli arkadaşlara çok teşekkürler, yeterli ve ilgiliydiler. Besin çeşidi azdı, sıcak bir çorba olsaydı çok güzel olacaktı.
42k parkuru 39k da bitti, bilseydim belki sonlara doğru hızımı ve motivasyonumu ayarlardım, bir yerlerde yazıyordur belki ben dikkat etmemiş olabilirim.
Bitişte neden iki adet finish balonu vadı anlamdım, bende dahil bitiren tüm koşucularda bitirmenin keyfinin bir anda soru işaretlerine dönüştüştüğü anlar kameralarda kayıtlıdır, ama komik değildi…
Sonuç olarak pandemi döneminde aksaklıkları ve eksikleride olsada emek ve özveri isteyen bir iş, emeği geçen tüm organizasyon ekibine teşekkürler.

7 Beğeni

yarışın erkene alınmasını en başta bizde eleştirdik ama bir ultrada yaşanacak her türlü ortamı yaşşatması açısından iyi oldu bence. kendimden örnek vereyim hiç kafa feneri ile karanlıkta koşmamıştım bu bir tecrübe oldu. karanlık sebebi ile yol kaybeden arkadaşlara da iyi tecrübe oldu bence (kısa süreli bende yol kaybettim), karanlık bile olsa ultra koşuluyorsa işaret takibi yapmak gerekiyor.

tebrikler. evet terapi kosulari can oldu gercekten. ben de simdi izmir 10 icin baslayacagim. oncesinde nif var gerci. basarilar ve kolayliklar.

3 Beğeni

Ben 61 k daydım, 63 k kadar koştuk, karanlıkta deniz kenarında koşmak çok güzeldi, tabi biz de rotadan saptık, en iyi cp şirincedeydi, kaşıksız proteinli yoğurtları nasıl yiyebilirim diye bir hayli düşündüm, kuru meyveyi bandırarak yemiş benden öncekiler hiç idmanını yapmamıştım koşan herkesin ayağına sağlık.

5 Beğeni

Ben de 42K parkurunda koştum. İlk Trail Maraton mesafemdi ama sorunsuz ve eğlenceli geçti. Parkurun zaten ilk 23K’sını önceden 2 yıl koştuğum için özellikle sonraki etap daha keyifli geçti. Ama ilk kısımdaki fenerli koşu ve her türlü zemin de eğlenceliydi. 23K,42K derken seneye 61K’ya doğru gidiyoruz. Böyle böyle ayar kaçıyor demek ki :slight_smile:

6 Beğeni

Bu işler böyle oluyor hep. Her yarış sonrası acaba bir üst seviyede ne olacak diye merak ediyor insan.

1 Beğeni

(62 unread) - fatihtosun@yahoo.com - Yahoo Mail - (No Subject) :root { --msg-list-weight: bold; }

Ben 120 k için katıldım.

Kademeli çıkış yapılacağı söylendiği ve ben yaşlı ve yavaş bir koşucu olduğum için kalabalığa yanaşmadım. Toplu grupa uzaktan baktım, zannediyorum ki pandemi kurallarına göre aralıklarla koşu başlayacak.

Oysa uyanmam gerekirdi. Ne kit için randevu isteğimize yanıt gelmişti, ne kalem, dezenfektan sorulmuştu. Kurallar sadece göstermelikti. Ben uzakta seyrederken koşu topluca başlayıverdi. Ben dahil herkesin başlangıç saati 05:00:34 oluverdi.

Saf saf çip okutmak için arandım, sonunda biri sadece fotoğraf çekti. Numaraların çip içermediğini daha sonra anlayacaktım.

Ara bir miktar açıldı. Toparlanıp yetişmek için koşmaya başladım, ancak dallara konan işaretler, “olay yeri girilmez” şeritlerinden koparıldığı için, karanlıkta hiç bir refle vermiyordu.

İlk dönemece geldiğimde yolu ararken yanıma gelen bir görevli, öndeki bir kaç kafa lambasını gösterdi, “takip et oradalar daha” dedi. Rahatladım. Bir yandan göz ucuyla takip ettim, bir yandan çantamın bağlarını falan ayarladım.

Gittikçe yaklaştım, 6-7 dak sonra yanlarına vardım, bir baktım ki ısınan 42 k atletleri bunlar. Dönüş noktasına bir görevli koymadıkları, bir ok yerleştirmedikleri ve bu yüzden dönüşü kaçıracağım aklıma bile gelmemişti.

Bu benim yaklaşık 25. arazi koşum ve bu kadar zayıf bir işaretleme ilk kez görüyordum. Açıkçası gafil avlandım. Yoksa saate veya telefona göre giderdim. Bunu yapmadığım için hata benim olsa da, işaretlemenin çok yetersiz olduğu ve çok sayıda kişinin karıştırdığı gerçeğini de inkar etmemeli.

Bu arada Efes çevresinde fazladan bir tur dönmüş oldum, morali de sıfırladım.

Yaklaşık 9 km fazla koşup, 1 saat fark yedikten sonra ilk kontrol noktasına ulaştığımda 12 yerine 21 k yol almıştım.

İstasyonlarda pandemi kurallarına uymanın imkanı yoktu. Diğer yarışlarda da muhtemelen olmayacaktır, ona göre yarışlara katılın. Öyle açıklandığı gibi ayrı paketler halinde falan dağıtılmadı, herkes burun buruna ne bulduysa kapıştı. Genellikle de petit beurre bisküviye talim edildi. Züberin sponsorluğu olmasa yanmıştık.

Bu arada saat 15:00 de ulaştığım Ormanyolu istasyonundaki görevli, Belevi istasyonunun sadece 10 km uzakta olduğunu, 80 metre çıkış olup gerisinin yokuş aşağı olduğunu söyledi. 2 saat zamanım vardı. Yokuş aşağı 10 km, en fazla 1 saat alır diye başta çok yavaş davrandım. Toplamda 130 km kadar gitmeyi planladığım için enerjimi idareli kullanmaya çalışıyordum.

Ancak 10, 11, 12 km gittim, bir türlü CP’ye varamadım. 80 yerine yüzlerce metre tırmanıp toplam 14 km yol aldım. Belevi CP’ye 17:02’de ulaştım. Geç başladığım için saatim 11:55 süre gösteriyordu ve bunun dikkate alınacağını varsayıyordum.

Oysa çip olmadığından bu hiç dikkate alınmadı ve bana diskalifiye olduğum söylendi. Açıklamalar yaptım, itiraz rica filan, her yolu denedim, kabul edilmedi. Uzayınca bir yetkili çağırıldı. Geldi, saatine baktı, 8 dakika gecikme var dedi. Sanki o an gelmişim gibi not aldı. Anlayışsızlık tavan yaptı. Oysa bir kaç dakika için bu kadar katı davranacaklarını düşünmemiştim.

Ben devam etmek için ısrar edince belimden numaramı söktüler. CP lerden faydalanamayacağımı söylediler.

Yine de araçla dönmeyi reddedip koşarak döndüm, 96 km de Selçuk’a vardım.

Şimdi kabahatin tamamen kendimde olduğunu biliyorum.

Yol ayrımına görevli koymamışlar. Olabilir.

Gece reflektör yok. Bilmiyorum, herhalde mümkün. Ama o kadar çok kişi yolu karıştırdı ki, bu konuyu kendilerinin de düşünmesi gerek.

Görevliler yolu, yönü, mesafeyi bilmiyor. Zaten güvenmeyin, kendi kendinize yetmek durumundasınız. En iyisi hiç bir görevliyle muhattap olmamak, telefona rota indirip başınızın çaresine bakmak.

2 dakika için Cut Off’a bırakmak. Sonuçta yasal, kurallara uygun.

Ancak güvenli, keyifli bir yarış istiyorsanız Limit Sensin’e ben artık güvenmem. Çünkü limit artık ben değilim, onlar…

2 dakika için vatan haini bir subayın apoletlerini söker gibi bir yarışçının numarasını çıkarıp almak herkesin kaldırabileceği bir davranış değil. Ben Ironman yarışında bile bu minör müsamahaları gördüm.

Kalan 12 saatte, kalan 47 km yi, 2 dakika nedeniyle, -ki bu da yarış başlama şeklinin açıklanana uymaması, başladığı saati gösteren çip olmaması, işaretleme yetersizliği ve ekibin hatalı bilgi vermesi ile ilgili yolun uzamasına bağlı- bitiremeyeceğini varsaymak ne kadar mantıklı bilemiyorum.

Mazeret üretme derdinde değilim. Çok başarılı olduğumu da söyleyemem. Hatanın büyüğü bende. Ayrıca salgın nedeniyle antrenman eksiğim olduğu da gerçek.

Yine de hırs, azim ve inadımız konusundaki anlayışsızlığın bu kadarı bende tiksinti yaratıyor. Ne yapayım elimde değil.

16 Beğeni

O kadar koştuktan sonra kısa zaman farkları yüzünden yarışa devam ettirilmemenize üzüldüm. Evet bu bir ultra maraton ve kişi kesinlikle yol takibinden 100% sorumludur. Ama henüz yarışın başında ve bir çok kişinin yolu kaybetmesi bence organizatörün üzerinde düşünmesi gereken bir konu, hiç olmazsa sonraki yıllarda bu tip aksaklıklar olmaz. Her ultra ayrı bir tecrübedir, bu da acı ama farklı bir tecrübe olmuş, bunu bizimle paylaştığınız içinde teşekkürler, yarışlara katılmak isteyen benim gibi diğer koşuculara da örnek olur.

1 Beğeni

42km hatta bu durumda 39km 'nin cplere çorba beklentisi için kısa bir mesafe olduğunu düşünüyorum. 100+ yarışların genelde 70. Kilometresinden sonra sıcak gıda olur. 40 50km gibi daha kısa yarışlarda eğer hava sporcuları ciddi zorlayacak şekilde soğuksa çay-çorba olabilir. Benzer sekilde hava fazla soğuksa 100+ yarışların erken kilometrelerinde sıcak gıda olabilir. Bunun aksine hiç denk gelmedim.

4 Beğeni