Corona Virüs'e Yakalanmış Koşucular

Merhaba Herkese,

Merak ettiğim konu forumda ya da etrafında koşucu olarak corona virüs bulaşmış birileri var mı acaba?
Varsa nasıl atlattılar, koşu performanslarını nasıl etkiledi merak ediyorum.
Benim koşan arkadaşlarımın hiç birinden ne mutlu ki henüz virüs ile ilgili negatif bir haber gelmedi. Gönülden geçen sizlerin de çevresinden umarım gelmemiştir ama var ise bu başlık altında tecrübeleri paylaşmak yararlı olabilir.

6 Beğeni

Ben de çok merak ediyorum bunu ve hala yakalanmadığım için uzatmaları oynuyorum gibi geliyor.

1 Beğeni

Başkalarının tecrübesi de olursa, 800m 2dk17sn koşan amatör koşucunun süreci:

Ne kadar virüs aldığı, hangi organları etkilediği, nasıl tedavi gördüğü vs birçok bilinen bilinmeyen nokta. Oksijen saturasyonu 79 değerini göstermiş. Bir başkasında belki belirti bile yok, @FlighT, @hsnkts dediği gibi ne kendimiz ne çevremiz karşılaşmaz.

Corona virüse yakalanmak tek başına bir şey ifade etmiyor. Sürecin nasıl işlediği önemli. Mesela akciğere indi mi yoksa sadece boğaz enfeksiyonu ilemi atlatıldı bu önemli. Ben akciğere inmiş şekilde atlattım. Ağır geçti ama hastaneye yatmadım. Asıl sorun virüsün neden olduğu perikardit kalp hastalığı. Aralık ta atlattığım covidden 2 ay sonra perikardit yani kalp zarı iltihabına yakalandım. Nefes darlığı ve kalp ağrısı en önemli belirti. Uyutmuyor ve yatınca ağrı artıyor. 2021 Şubat sonunda teşhis konuldu. Bir gün hastanede serum ve ilaç alarak kendime geldim. Nefes düzeldi doktor efor gerektiren hiç bir şey yapmayacaksın dedi. İlk ay fazla dikkat etmedim ufak ufak fazla zorlamadan spora devam ettim. Bir ay sonra 30 Mart’ta bir daha atak geçirdim ve bu sefer ağır oldu. İşin ciddi olduğunu anlayınca nisan ayını tamamen dinlenerek geçirdim. Maalesef 24 Nisan’da yani geçtiğimiz cumartesi 3. ve en ağır atağı geçirdim. Atağın neden tekrarladığı belli değil. Soğuk mu etkiliyor yoksa ilaçlar mı yetersiz geliyor bilemiyorum. Kortizon ilacına başlamak zorunda kaldım. Kortizon ilacının tedavi dışında bir çok yan etkisi var. Bu hastalığı iyileştirirken böbrek ve akciğerin iflas etme ihtimali var. Şu an sıfır spor ile evde istirahat ediyorum. Yürürken bile tempolu yürümeyeceksin diyen bir doktorum var. Yani demem o ki covid tek başına bir şey yapmaz ama kalbe sararsa işte o zaman başa bela…
Not: Bu arada yukarıdaki sporcu kızın yazısını şimdi okudum. Onda da perikardit oluşmuş. Çok bela bir durum. Ne zaman iyileşeceği belli değil. Eğilip kalktığında bile nefes nefese kalabiliyorsun. Bu arada coronadan önce hiç bir kalp rahatsızlığım yoktu. Corona ile başladı.

9 Beğeni

Çok geçmiş olsun , umarım en kısa zamanda atlatırsınız.

2 Beğeni

Çok geçmiş olsun. Acil şifalar diliyorum. Lütfen tam iyileşmeden hareket etme. Umarım olur, iyileştikten sonraki süreci de bizimle paylaşabilir misin

1 Beğeni

Geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim

1 Beğeni

Aynen hareket etme konusunda iş ciddiye bindi. Süreç sonunda bilgiyi bu post altında aktarırım. İnşallah kimseye bulaşmaz.

Geçmiş olsun en kısa sürede iyileşip parkurlara donmenizi dilerim.

1 Beğeni

Geçmiş olsun.Biraz zaman, bu süreçte dikkat ve iyi bakım ile tekrar eski sağlığına kavuşacağına inanıyorum.

1 Beğeni

Geçmiş olsun .Acil şifalar diliyorum.

1 Beğeni

Çok geçmiş olsun. Acil şifalar inşallah.