Caddede veya karayolunda koşmak

Herkese merhaba foruma yeni üye oldum. 6 aydır koşuyorum. Fakat daha çok sokakta caddede koşmayı seviyorum. Beni daha çok motive ediyor. Sorum şu: Şehir içinde araba egzozlarından çıkan zararlı maddelerden nasıl korunabilirim ? Yoksa şehir içinde koşmak tümden yanlış mı ?

Merhaba. Eğer eğitmeniniz yoksa, kesinlikle asfalt yada sokakta (taş döşeme, beton yerler, vs.) koşmayın.öncelikle tartan pist, yoksa düzgün çim yada toprak zemin tercih edin. Özellikle, interval vb. Şiddet antrenmanları ve uzun koşuları kesinlikle asfaltta yapmayın… Ve doğru ayakkabı ile koşun :slight_smile: Kolay gelsin.

Daha önce benzer bir konu tartışılmıştı, belki sorunuza cevap olabilir:
http:https://kosuforum.com/t/hava-kirliligi-ve-kosu/3290

3 Beğeni

Türkiye yada Avrupa da caddede koşmak tavsiye edilmez, köy yolları, az kullanılan rotalar daha uygundur. Egzoz dumanı sizi giderek etkileyecektir, kaza tehlikesini belirtmeye gerek yok sanırım.

2 Beğeni

Hasan Bey’in de dediği gibi 1-kaza riski 2- egzozdan daha hızlı nükseden diz sakatlanması riski muhtemel. Asfalt ve betondan başka şansınız yoksa mutlaka her koşu öncesi ve sonrası diz çalışmalarını yaparsanız sakatlanma riskini en aza indirmiş olursunuz.

Kaza riskini de yoğunluğun az olduğu saatleri seçerek ve yol yön değiştirmeden (karşıdan karşıya geçmeleri azaltarak) tek bir hat üzerinde antrenman yaparak çözebilirsiniz.

Sevgiler.

2 Beğeni

Ben de fiziki kısıtlamalardan dolayı antrenman koşularımı yolda yapıyorum. Genelde Karaköy civarında koştuğum için de aynı konudan endişeliydim. Evet, riskleri var ama hiç koşmamaktan iyidir. Koşucular ve bisikletçiler için filtreli maskeler var, Amazon.de gördüm. Türkiye’ye satış yapmadığı için bir ara gittiğimde almayı düşünüyorum. Valve’li toz maskelerini denedim, maalesef onlar iş görmüyor. Nefes sıklığı ve derinliği artınca yetersiz kalıyor ve CO2 doygunluğu artıyor. Buff ile kapatarak koşmayı denedim, şimdilik en iyisi o, biraz nemleniyor ama iş görüyor. Tabii, özellikle egzoslardan çıkan küçük partiküller için iyi bir koruma sağlamıyor. Son olarak bulduğum çözüm biraz daha yüksekte sürekli hava akışı olan bir köprünün üstünde ring yapıyorum. Bir de mutlaka yastıklaması iyi bir ayakkabı şart yoksa eklemler zarar görür.

3 Beğeni