Burkulma sorunu

Merhaba
Sol ayak bileğimde sıklıkla tekrar eden bir burkulma sorunu var.
Koşuya başlayalı 1 yıl oluyor. Bir kez düz yolda koşarken şiddetli bir biçimde burkulmuştu.Şimdi koşarken ara sıra burkulmalar (bazen yürürken bile) oluyor. Eğer bir süre dikkat edersem iyileşip güçlendikten sonra burkulması zorlaşıyor. Epey süredir (2 önceki geyikten bu yana) patika koşmadığım için bileğimin nerdeyse tamamen iyileştiğini düşünüyordum fakat dün (09.12.2018) geyik koşusunda 14K koşarken zemindeki kaya ve kök parçalarından dolayı ayağım yine şiddetli bir biçimde burkuldu. İnat edip sızının geçmesini bekleyip devam ettim. (keşke yapmasaydım). Parkuru bitirene kadar ayağım bir kaç kez daha burkuldu.

Sizce ayağımdaki bu kronik burkulma sorununun kalıcı bir tedavisi varmıdır? 22 Aralıkta longest night koşusuna katılmayı planlıyordum ama patika koşmamalı mıyım? Birde ayakkabının burkulma olayında bir etkisi var mı acaba? (kalenji’nin trail ayakkabılarından birisini kullanıyorum.) Genelde koşarken dışa basıyorum galiba bu durum bileğimi burkulmaya meyilli hale getiriyor olabilir mi?