Black Hole Hakkında

Herkese merhabalar,

Aranızda yeniyim, şu sıralar çoğunuzun geçmiş olduğu yollardan geçerken bol bol koşu hakkında bilgimi arttırmaya çalışıyorum, çok keyifli bir süreçteyim :smile:

10K antremanlarımda ortalama kalp atışım 170 bpm, maksimum da 184’e çıkıyorum aşağı yukarı.Black hole diye bir kavram olduğunu duydum ve bunu yaşamamak için antremanlarımı çeşitlendirdim (interval, eğimli koşu alanları vs.)

Fakat hala black hole içinde miyim tam olarak bilemiyorum.Black hole’e girmemek için kalp atışımı kaçta tutmalıyım ?

Ayrıca black hole’e girmemek için başka tavsiyeleriniz var mıdır ?

Black Hole benim bildiğim kadarıyla; size gerçek manada kondisyon kazandıramayacak kadar yüksek olmayan ama aynı zamanda hemen yeni bir antremana geçemeyeceğiniz yani belirli bir toparlanma süresine ihtiyaç duyacağınız kadar yüksek olan bir pace ile koşularınızı yapmaya başlamanız durumudur.

İlk önce Black Hole girmemek için zorlamaya başladığınızda sakatlıktan nasıl korunursunuz ile ilgili önlemlerinizi alın.
Sonrasında ben pekde fazla nabızla uğraşmıyorum.
İntervallerimde konuşamayacak duruma gelip ciğerlerimin yandığını hissediyorsam,
yokuş antremanlarında bacaklarımın yandığını hissediyorsam kendime “gelişiyorsun” diyorum.

Koşunuzda nabız kaç olursa olsun sadece ter attıysanız ve gerçek manada zorlandığınızı hissetmediyseniz Black Hole de kalmışsınız gibi kabul edebilirsiniz.

3 Beğeni