Antrenman Nabız Aralıkları

Nabız aralıklarını hesaplamaya yarayan farklı farklı yöntemler var. Sadece maksimum nabızla hesaplanan, maksimum nabız ve dinlenik nabız ile hesaplanan vs. Ben şu anda Garmin saatin otomatik hesapladığı aralıkları kullanıyorum. Sanırım bu da Karvonen olarak biliniyor. Maksimum nabız ve dinlenik nabız baz alınarak hesaplanıyor.

Ancak makine olmadığımız için bazı endişelerim var. Aynı yaştaki herkesin fitness seviyesinin aynı olamayacağı ve hatta aynı kişinin aynı yaşındayken bile fitness seviyesinin dönem dönem değişebileceği gibi… Bu yüzden bana laktat eşiği baz alınarak yapılan Joe Friel’in hesabı daha mantıklı geliyor. Ayda bir laktat eşiği ölçülüp nabız aralıklarını buna göre her ay güncellemek daha doğru gibi.

Siz ne düşünüyorsunuz? Ne tavsiye edersiniz? Antrenmanlarınızda kullandığınız yöntemler varsa tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

3 Beğeni

Bahsedilen yöntemlere ek olarak, MAF yöntemi aerobik ve anaerobik olmak üzere 2 nabız bölgesi tanımlıyor. Bu bölgeler de bir eşik nabız değeri ile birbirinden ayrılıyor. Detaylı bilgi için:
http://philmaffetone.com/maf-heart-rate-white-paper/

1 Beğeni