Anaerobik Eşik-Laktik Asit

Forumda şu yazı/makale ile ilgili konuyu tam karşılayan başlık bulamayınca (eşik, laktik, lactik,duvar gibi kelimeleri aradım) yeni bir başlıkta konu açtım.

(İlgili yazı/makale öncesi @spinodal’in kaynağından bilgiler buldum,okudum, tanım ifadeler harika.
https://ritimblog.com/2012/10/29/hamlama-ve-laktik-asit-iliskisi/#more-1027)
Konuyu açmamdaki amaç, Alex Hutchinson ne diyor?
Karl Wasserman’ın anaerobic threshold tanımı ile ilgili bir revizyon:
https://www.outsideonline.com/2419269/what-does-your-threshold-really-mean

Yazıda bahsedilen, başka makalede geçen kritik hız konusu da güzel.

@UzunYavas’ın podcaste Google Podcast’de abone olurken şu sohbet başlığını görüp “İngilizce duyduğumu anlamıyorum” deyip konuya denk geldim(okuduğumu da pek az anlıyorum).Meraklısına:

Tamamı olmasa da bahsedilen araştırma:
https://physoc.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1113/JP279963

7 Beğeni

laktik asit seviyemle ilgili bir gariplik yaşıyorum.
bu konuda fikirlerinizi öğrenmek isterim.

yaklaşık 10 yıl önce 50 yaşımdayken 1.5 yıl kadar düzenli koştum.
o dönemde katıldığım 15 km yarışlarında yaklaşık 145-150 nabız aralığında laktik asit sınırımda olduğumu düşünüyorum.( bu seviyenin üzerinde duraklamak zorunda kaldığım yarış oldu) ve bu nabza 5.00 km/h ta ulaşıyordum.

şimdi 10 yıl aradan sonra tekrar koşmaya başladım ve son 7 ayda 60 antrenman yapabildim.
5 km. testi yaptığım ve son 20 dakikasını ölçtüğüm koşularımda nabız ortalamam yani laktat seviyem 157 nabızlar civarında çıkıyor.
ancak ortalamam kilometre başına 6.00 km/dak civarında oluyor.

şimdi kafama takılan şu:
eskiden 10 yaş daha gençken 147 lerde yükselen laktat seviyem nedeniyle beni durmaya zorlayan metabolizmam, neden şimdi 157 lerde çalışmama olanak sağlıyor.
max. nabzım teorik olarak daha da düştüğü ve antrenman seviyem çok daha kötü olduğu halde neden daha yüksek nabızda çalışabiliyorum.

aslında şimdi tam da olması gerektiği gibi eski durumuma göre daha yavaş koşarken laktata giriyorum ama çok daha yüksek nabızla.

laktik asit nabız seviyesi ilişkisi, bildiğimizden çok farklı bir şey mi.

2 Beğeni

Merhabalar, konu hakkında Açık Koşu podcastinin seri 5 ve seri 6sı bence defalarca dinlenesi. Doğru diye bildiğimiz emin olunamayan şeyler, kavramsal kargaşalar vs hepsinin oturacağını düşünüyorum. Bu fırsatla da böyle güzel bir kaynağı hazırlayıp bizle paylaşan Necdet Ülker’e çok teşekkürler.

5 Beğeni

Nabzi neyle, nereden olcuyorsunuz?

2 Beğeni

10 yıl önce aldığım voit marka göğüs bantlı saat var, onu kullanıyorum.
hatalı ölçüm olduğunu sanmıyorum.

Tavsiyeniz üzere dinledim gayet güzel teşekkürler

2 Beğeni

Merhaba,
benim de kafamdan geçen bir soruydu.

Eskiden 2-3 dakika 5 pace’de 155bpm ile ciğerim ağzıma gelip biterdim.Aynı dönem örneğin 6 pace 135bpm ile 10km koşabilirdim.

Şimdi 6 pace ile 5km koşamıyor, ama bu pacede 155bpm ile 10dakika rahatsızlık duymadan koşabiliyor(d)um.

Bence, bu durum sadece kalp atımının değil o atımdaki temponun da birlikte düşünülmesi gerekmesiyle ilgili.Düzenli koşuya yeniden devam edince kalp atımı düşecek veya tempo artacak yada ikisi de gelişecek.
Konuya laktak değere girmeden değindim, laktak değeri hakkında pek bilgim de yok.Sonuç; antrenman seviyemiz kötü, tempo düşüyor,kalp yüksekte kalsa da tempo nedeniyle devam ediyoruz.
Koşuyla sağlıcakla kalın :raising_hand_man:t2:

1 Beğeni

selamlar

sizde de aynı durum olduğuna göre, belki de bu hemen herkeste olabilen doğal bir durumdur.
o taktirde nabız sayısının dışında başka bir faktör nedeniyle laktik asit seviyemizin düşük kaldığı veya laktik asit yükselmesine rağmen, yeni ve formsuz durumumuza uygun başa çıkma yollarının, vücut tarafından bir şekilde becerilebildiği düşünülebilir.

bu noktada en iyisi antrenman esnasında laktat ölçüm cihazı bulup ölçmek.
sonuçlara göre bünyede ne olup bittiğini anlamaya çalışmak.

aslında bu gariplik, bir açıdan iyi bir durum.
tam tersi olsa çok daha trajik bir tablo karşımıza çıkabilirdi.
hem çabuk hr yükselmesi hem de formsuzluk nedeniyle laktik asit seviyesinde hr gerilemesi olsaydı, dereceler inanılmaz düşer, adım atamaz hale gelebilirdik.

bu konuda hiç araştırma okumadım, çok ilginç ve verimli bir konu.
hem sedanter yaşayanlarda hem de sporu bırakanlardaki uzun süreler içinde nabız, laktik asit, hr ilişkileri ile ilgili bir sürü çalışma yapılabilir.

şimdi, iyi çalışıp eski form düzeyine gelebilirsem, laktik asit seviyemin;

artık yeni durumumun antrene olmuş haliyle 160 lar gibi mi olur, yoksa eskiye döner ve 147 lere mi düşer merak ediyorum.
[eğer hr160 larda kalacaksa (muhtemelen böyle olur)ve eski form düzeyimi yakalayabilirsem, nabız da eskiye göre yaklaşık % 8-9 kadar daha yüksek koşabileceğim için, derecemin de eskiye göre daha iyi olması gerekir ki bu pratikte imkansız gibi bir durum.]

1 Beğeni

Ne mutlu işe yaradıysa

1 Beğeni