Alanya Ultra Maratonu

24 - 26 Mart 2017’de düzenlenecekmiş. Oldukça güzel bir rotaya sahip görünüyor. Forumda daha önce bahsi geçmemesi ilginç gerçekten, sanırım tanıtımı yeterince yapılamadı. Halk ve bayrak koşuları dışındaki koşular:

Alanya Ultra Maratonu, 64 km, 3170 m+ (ITRA 4 puan)
http://www.alanyaultra.com/alanya-ultra-maraton

Taurus Dağ Maratonu, 42 km (ITRA 2 puan)
http://www.alanyaultra.com/taurus-dag-maratonu

Keykubat Dağ Koşusu, 20 km
http://www.alanyaultra.com/keykubat-dag-kosusu/

Ahmet Arslan’lı güzel bir tanıtım videosu da var:
https://www.youtube.com/watch?v=SoaKNjGtT1U

Videonun başındaki kale ve çevresini içeren bölümü bir kaç yıl önce koşma şansım oldu. Gerçekten çok keyifli bir rota. Bir şehir koşusu için çok ideal. Halk koşusu tam nerede bilemiyorum ama farklı bir rotası varsa umarım ileride bu rotada da bir halk koşusu düzenlenir.

9 Beğeni

Ahmet Arslan bu organizasyon için çok uğraşıyor.Şu an ön kayıtları alıyorlar.
Efes ultra ile birer hafta arayla yapılacak olması ,her iki ultra ve bizim açımızdan tercih yapmamızı zorlaştırıyor.Ancak benim Alanya’nın her yeri çok güzel.İnşallah güzel bir organizasyon olur.

1 Beğeni

Team Run.BO’ların aylardır iple çektiği bir yarış :wink:

1 Beğeni

Biz de oradayız :)! Zorlu ve keyifli bir yarış bizi bekler ;)!

3 Beğeni

Alanya Ultra’nın 2018 yılı kayıtları başladı. Bu yıl güzel de bir sürpriz yapılmış. Geçen yıl 42 ve 64 km etabını tamamlayan tüm koşucuları aynı etaplara bu yıl ücretsiz kayıt yapıyorlar. İlerleyen yıllarda bunu devam ettiremezler sanırım ama ilk yıl katılanlara bir jest niteliğinde yapılıyor olabilir. Çok övgüyle bahsedilen bir ultra oldu geçen yıl bakalım bu yıl kalitesini artıracak mı ? Malum başarılı sporcu/antrenör ‘Ahmet Aslan’ tarafından organize edilen bir yarış.

http://www.alanyaultra.com/tr/home

3 Beğeni

Sevgili koşu dostları hepinize merhaba! Forumun yeni bir üyesi olarak aranızda bulunmaktan çok mutluyum. ‘Katılmak için neden bu kadar bekledim?’ diye soruyorum kendime.

Alanya Ultra Trail’i 25-26 Mart 2017’de ilk defa organize etmiştik. 24-25 Mart 2018’de 2. defa organize edeceğiz. Geçtiğimiz yıl etkinliğin ilk yılıydı ve haliyle çok zorlu, sancılı, ağrılı,sızılı bri doğum süreci oldu Alanya Ultra Trail için. Hazırlık süreci zorlu geçse de sürecin sonunda, kaliteli, standartları yüksek, zor ve teknik bir yarış parkuru hazırlamak istedik. Zaten bölgenin coğrafi özellikleri nedeniyle kolay parkur yapmak hakkını vermemek, bölgeye ihanet etmek olurdu. Bölgenin ultra maraton ve trail run için harika bir altyapısı mevcut, bize düşen bu parçaları iyi bir bütün haline getirebilmekti. Bir sporcu gözüyle parkuru dizayn edip koşmanın keyif vereceğini düşündüğümüz yerlerden bir rota çıkardık, yol olmayan yerlere yeni patikalar açtık. Bu süreçte iletişim ve yarışmacılara ulaşma konusunda oldukça yetersiz kaldığımızın farkındaydık ancak yarışmada bizimle olmayı seçen değerli yarışmacılar için ciddiyetle iyi bir parkur hazırlamak daha çok kişiyi koşturmaktan daha önemliydi. 2017 Yılı’nda katılımcı sayısı bakımından hedeflerimizin gerisinde kalmış olsak da yarışla ilgili asıl hedefimiz; start çizgisinde kaç kişi olursa olsun, koşucu sayısına, işin maliyetine bakmaksızın, yarışmacılarımızın sorunsuz şekilde güvenle yarışabildiği, bütün yarışmacıların koşmaktan keyif aldığı bir organizasyon olmasını hedefledik. Organizasyon sırasında yarışmacılarımız epeyce kulağımı çınlatmış olsalarda, organizasyon sonrasında onlardan aldığımız geri dönütler bizleri oldukça mutlu etti. Özellikle ülkemizin en başarılı ultra maraton koşucularının parkurumuzu başarılı bulması tüm yorgunluğumuzu ve zorlukları unutmamızı sağladı.
2017 Yılı yarışmacılarımın hepsine çok ama çok minnettarız bize güvenip gelip organizasyonumuzda yarıştıkları için. Arazi koşuları hem sporcular açısından hemde organizatörler açısından oldukça zor ve risklidir. Henüz yolun başında, çömez, stajyer bir organizatöre güvenip gelip hiç bilmediğin bir arazide 14-15 saat sürecek bir maceraya başlamak çok önemli ve cesur bir karar. Alanya Ultra Trail, bu cesur sporcu dostlarımız sayesinde güzel bir başlangıç yaparak, ultra maraton camiasına merhaba diyebildi. Bize güvenen yarışmacılarımızla birlikteliğimizi bu yıl da sürdürmek istedik. Bu nedenle geçen yıl 64 ve 42 km mesafelerde yarışan tüm sporcular, 20 km’de ise kadın-erkek genel klasman ilk 5 sporcuya aynı etaba ücretsiz kayıt olma hakkı vermek istedik.
Bu uygulamayı yapmamızın bir diğer nedeni ise; bu organizasyona maddi kazanç elde etme hedefi ile başlamadığımız göstermekti. Bir sporcu olarak antrenmanlarımın büyük çoğunluğunu yarışın gerçekleştiği bölgelerde yapıyorum ve her koştuğumda büyük keyif alıyordum. Koşmaya değer, keyifli güzel parkurları başka sporcularla paylaşmak istedim. Umarım yıllar içersinde bu bölgede çok daha fazla sayıda sporcuyu yarıştırıp, patikalarımızla patika severleri buluşturabiliriz.
Elbette ki organizasyon yapmak maliyetli bir iş ve ortaya çıkan maliyetleri karşılamak adına bu yıl yapmış olduğumuz uygulamayı gelecek yıllarda yapamıyor olabiliriz. Ancak 21-45-66 km mesafelerinde her yıl kadın-erkek ayrı ayrı olmak üzere genel klasman ilk 3 sırada yer alan sporculara bir sonraki yıl ücretiz katılım hakkını sağlıyor olacağız.
23-24-25 Mart 2018’de Alanya’da görüşmek dileği ile!
Ahmet Arslan

15 Beğeni

@daglarinarslani bu sene de Antalya Runners olarak Alanya Ultra’da olacağız. Şimdiye kadar koştuğum en keyifli parkurlardan biriydi. 42k parkurunu koşmak için şimdiden sabırsızlanıyorum.

2 Beğeni

Bir çok Alanya başlığı vardı; fakat en genel isimli bu olduğu için bu başlığı canlandırmak istedim. İniş ve çıkışın olduğu, düz yolun pek olmadığı yarışları hedefledim bu sene(diğerleri Uludağ ve Kaçkar(Aladağlar olsun istiyordum fakat haber yok malesef)). 3 hafta önce 28k kaydımı toros dağ koşusuna(48K) dönüştürmek için içim içimi yiyordu. beklediğimden daha iyi gidiyordu her şey. Derken Kartepe çıkışı antrenmanları ve aşırı yüklenme sonucu gelen bir sakatlık. Neyse ki toparladım gibi. Sonuç olarak, önce sağlık diyerek 28k koşusunda ben de yarışıyor olacağım. Benim bu organizasyonda ilk koşum olacak. İnternette yarış raporuna çok sık rastlayabileceğimiz bir yarış olmasına rağmen belki tecrübeliler bilgi paylaşmak isterler diye başlığı diriltmek istedim. Benim de aklımda bir soru var: Yarış için salomon sense 4 pro kullanmayı düşünüyorum. Ayakkabı bir speedcross değil ama dişleri de belirgin. Özellikle inişte tutuş özelliğinin iyi olmasını kullanmak istiyorum. Sizce doğru mu düşünüyorum?

2 Beğeni

Yarış bittiğinde alandakilere: daha çıkış var mı dediğimi hatırlıyorum. Benim gibi nabızla sorununuz varsa yarışın başından itibaren kontrollü gitmekte fayda var. Çıkışların kırıcı olduğu ve bitmediği bir yarış, zihninizin dirayet duvarlarına tırnaklarınızla Ahmet Arslan yazıyorsunuz.

Şimdiden keyifli ve sağlıklı bir yarış dilerim.

6 Beğeni

Merhabalar, yarış raporuma buradan ulaşabilirsiniz:

6 Beğeni

Merhabalar, konuyu sıcak tutalım. Eeee, Alanya unutulmaz, unutturulamaz… :rofl::rofl::rofl:

Bu sefer, yarış raporlarını 2 farklı bakış açısı ile 2 ayrı kaleme teslim ettik.

Oğuzhan Emre Singer ve Aykut Ceylan.
2 farklı koşucu, 2 muazzam hikaye.

Keyifli okumalar!

14 Beğeni

Yep yeni bir yarış raporu geldi!
AUT, 76K raporunu Başaran Canbulat kaleme aldı.

Keyifli okumalar!

13 Beğeni