Akşam koşularında beslenme

Merhabalar akşam 19 ile 20.30 arasında 15km civari uzun kosacagim.normalde günde 50dk koşarım. son yemeğim öğlen saat 12 de oluyor. Uzun koşularda özellikle ne onerirsiniz bugün 1 adet mixmey 1 adet de wup endu race kullanmayi planliyordum.

4 Beğeni

Konuya hiç cevap yazılmamış. Bende akşam koşularında minimum 8-10 saatlik mide dinlenmesini uygulayarak koşmayı planlıyorum, açıkçası akşam koşmadan önce sıvı halde meyveli bir detoks içip öyle koşmayı planlıyorum. Bende bu postu ilgiyle takip ediyor olacağım.

15 km denemeleriniz ne vaziyette? Umarım istediğiniz şekilde ilerliyordur koşu yaşantınız.

3 Beğeni

Beslenme Tamamen Kişisel bir durumdur. Büyük ihtimalle kimse bir vebal altına girmek istememiştir.

Beslenme İşi genelde deneyimlenerek yapılıyor. Tavsiyem Sizde Öyle Yapın ve Kısa Süre sonra Aradığınız Cevabı bulacaksınızdır

3 Beğeni

Merhaba, Aslında sirkadiyen ritme göre beslenmenin insan sağlığına en uygun olduğunu düşünmekteyim Bunu da kendimde deneyimleyerek de test ettim. (Bu arada Sedef hastalığım var, ilaç kullanmadan nasıl hayatımı sürdürebilirim derken önce vejeteryan sonra Vegan ve en son da glütensiz bir diyetin bana uygun olduğunu yaşadım)
Kendimde deneyimlediğim bir kaç durumu yazayım ;
1- Rest günlerimde, tabi çalışma saatlerim de elverirse 5-6 dan sonra hiç bir şey yemediğimde toparlanma süper geçiyor
2- Antreman günümde günün erken saatlerinde yaptıysam ve yine dükkanı 5-6 da kapattıysam yine toparlanma süper, burada eğer akşam aç isek hücreler yenilenmeyi daha iyi beceriyor
3- Eğer akşam 7-8-9 da antreman yaptıysam ve intv da varsa anaerobic olduysa malum o saatten sonra yemeden de duramıyorsunuz, akşam gece dolu mide ile yatağa giriyorsunuz ve sabah yenilenemediğimi yaşıyorum.
Sonuç; tabi kendimde deneyimlediğim eğer çalışma günümdeysem ve akşam antreman yapacaksam 5-6 ya kadar beslenmemi bitirmem lazım, antreman sonrası da bol sıvı almalıyım…kendimde deneyimlediğim durum tabi subjektif, ben de akşam antreman yapmak zorunda olanların beslenmelerini nasıl yapıyor merak ediyorum Sevgi ve Saygılarımla, Cömert

4 Beğeni

Yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum, bende de aynen sizin zikrettiğiniz durumlar yaşandı. Akşam 5-6 dan sonra hiç bir şey yememek gerekiyor ve o saatte bile yiyorsam meyve ve yoğurt gibi kolay hazmedilen gıdalar tüketmek gerekiyor.

1 Beğeni

Birde 3 ve 2 saat mide dinlenmesi sonrasında denerseniz; 8 saatlik açlıkta bende bacaklar gitmiyordu. Bir tabak nohut pilavın üzerine 1 saat geçmeden koşuda enerjim gayet iyi olduğu da yaşandı. Tabiki alışkanlık, ne kadar mesafeyi, ne tempo koşulacağı da etkiler. Bir avuç fındık,yer fıstığı mideyi şisirmez ama enerji verir

Hemen yemeğin üzerine koşmak ne kadar gereksiz görünse de 8 saat açlıkla koşmak da uç nokta bence.Deneye yanıla kişi kendi vücuduna uygun olanı bulacaktır. Tecrübenizi merakla bekliyoruz.(sıcaklara dikkat)

3 Beğeni

Çoğu meyve ve özellikle yoğurt uzun süre vücudu meşgul eder.

3 Beğeni

Esasında vegan ve vejetaryen dışında bir çok beslenme protokolünü deneyimlemiş birisi olarak muz dışında ki meyvelerin vücuttan sindirim hızlarının oldukça hızlı olduklarını okumuştum. Birde meyve ile yoğurt yemek, glisemik indeksi düşürmek açısından olumlu bulunduğu için, şeker muhteviyatı fazla olan meyvelerle muhakkak tüketilmesi tavsiye edilen bir kalsiyum içeriği. Tabi ki bendeniz koşu bahsinde katarın son vagonunda pek değersiz bir yerde kendimi gördüğüm için bu fasılda bir kelam etme cüretini kendimde görmem.

Lakin her bünye sanırım farklılık gösteriyor. Misalen, balık en sağlıklı besinlerden birisi ama benim enzimlerim onu hazmedemediği için ben tüketmemeyi tercih ediyorum. Meyve bendenize pek hafif ve çok tercih edilebilir görünürken bir başkası için aksini düşündürebilir…

2 Beğeni