37. Uluslararasi Trabzon Yari Maratonu

Bugun Uluslararasi Trabzon Yari Maratonu 37. kez duzenlendi. Tum sonuc listesi henuz yok ama ilk uc sirada bitirenlerin sonuclari yayinlanmis.

TRABZON ULUSLARARASI YARI MARATONU (ERKEKLER)

1. Paul Kıpkemoı Kıpkorır (Kenya) 57.09
  2. Mert Girmalegese (Türkiye) 57.33
  3. Fetene Alemu Regasa (Etiyopya) 57.34

TRABZON ULUSLARARASI YARI MARATONU (BAYANLAR)

1.Ester Chesang Kakuri (Kenya) 1.04.31
2. Chaltu Dida Negase (Etiyopya) 1.04.33
3. Esma Aydemir (Türkiye) 1.04.34

Kaynak

Kaynak 2

Yari maraton erkekler dunya rekoru 58:23
Yari maraton kadinlar dunya rekoru 1:05:06

Yarisin sitesinde “IAAF kurallarina gore duzenlenecektir” ibaresi var. Parkurun resmi olcumunun yapilmasi gerektigini de iceren kurallar merak eden icin burada

Buna gore 6 kisinin birden dunya rekoru kirmis olmasi gerek. Tabii gercek biraz farkli. Yarisi kosan herkesin saati parkuru 18.6 ila 18.8 km arasinda olcmus. Parkurun en az 2300-2400 metre kisa oldugu konusuluyor.

Onceki yillardaki parkur degisti mi? Yoksa ayni parkurdu ama son anda bir degisiklik mi yapildi? Kosan veya bilgisi olan paylasabilir. Cok olaganustu sartlar (dogal felaket vs) disinda sebep ne olursa olsun kabul edilmesi pek mumkun olmayan bir durum. Yarisa hazirlananlarin, gidip kosanlarin emegi de geri gelmeyecek

7 Beğeni

Parkur güvenlik sebebi ile kısaltılmış

Ridvan Dogan’in sosyal medyadaki aciklamasi.

TRABZON YARI MARATONU PARKURU İLE İLGİLİ DUYURU…
TRABZON YARI MARATONU PARKURU ÜZERİNDE BİR KAVŞAKTA BELEDİYE DÜZENLEME ÇALIŞMALARI YAPTIĞI İÇİN ORGANİZASYON KURULU TARAFINDAN ESKİ PARKURDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI KARARLAŞTIRILMIŞ.
RESMİ ÖLÇÜMÜNÜN YAPILMASI İÇİN PERŞEMBE GÜNÜ TRABZONA DAVET EDİLDİM.
TRABZONA GELDİĞİMDE YOĞUN KAR YAĞIŞI VE ÖLÇÜLECEK PARKURUN KARLA KAPLI OLMASI NEDENİYLE AIMS TARAFINDAN İSTENİLEN BİSİKLET METODU İLE PARKUR ÖLÇÜMÜNÜ YAPMAM MÜMKÜN OLMADI.
DOLAYISI İLE PARKUR TARAFIMDAN ÖLÇÜLMEDİ.
KONU İLE İLGİLENENLERİN DİKKATİNE SUNARIM.

1 Beğeni

Aslında yazılacak çok şey var ama ne kadarını becerip yazabileceğim bakalım.

Yaşadığım şehirde düzenlenen Trabzon Yarı Maratonu’na 4 ncü katılışım ve 4 sene boyunca da ayrı rotalarda koştuk.Bu sene 37. si düzenlenen bu maraton yaklaşık 30 sene boyunca Trabzon’un batı istikametinde bulunan Mersin beldesinden başlar şehir meydanında son bulurdu.Sonra bu yaklaşımdan vazgeçildi ama bu seferde bir türlü ray tutturamadılar.Yani yarışın standart bir parkuru yok.Yarışı belediye düzenliyor.Ama sadece düzenlemiş olmak için düzenliyorlar.Hatta geçen sene çip dağıtımında madalyalar yarıştan önce kayıt çantalarında verilmişti.

Bu seneki yarışa gelirsek sanki biraz daha güzel olacağa benziyordu.Bu sefer start şehir meydanında verilerek halkla bütünleştirmeye çalışmaları güzeldi ama bütün güzellik bundan ibaret kaldı.

10 km halk koşusuyla beraber start aldık.Onların koşusu 10400m sürdü.Yarışta sadece 5 ve 10 km.lerde tabela vardı.Başka hiçbir yerde km işareti yoktu.Daha 8 nci km.yi koşarken yaptığım hesaplarda (bu güzergahta devamlı koşarım), yarışın biteceği söylenen yer 2 km civarı eksik çıkıyordu.Herhalde finish noktası başka yerdedir dedim.Ama gel gör ki o yanlış olan finish noktasında yarışı bitirdiler.Adamlara finish burası mı dedim, evet dediler.Parkur 2300 m eksik farkında mısınız dedim, orda hakemlerden biri olabilir dedi ben yakasına yapıştım dalga mı geçiyorsun diye.Belediyenin yarış direktörünü buldum, Yaşar Bey yarış eksik çıktı biliyor musunuz dedim, adamın cevabı düzeltmeye çalışıyoruz oldu.Artık bu dakikadan sonra neyi düzelteceklerse. Benim suunto ambit2 mesafeyi 18.800 m ölçtü.Yine diğer yarışçılarda bulunan değişik markalara ait saatlerin tamamı yarışı 2100-2350m civarı eksik ölçtü.Hadi hiçbirşey elinizden gelmedi,rotayı google earth ile çizseydiniz en fazla 100-150m. yanlış çıkardı.Bu sefer madalyalar yarıştan önce verilmedi, yarıştan sonra yırtık bir kolinin içinden madalya verdiler bitmemiş yarış için.Buraya kadar olanlar organizasyonun ayıbı.Ama bu işin başka bir ayağı da var.O da bizler yani yarışçılar.

Yarış biter bitmez serzenişte bulunup yapılan yanlışlığın nedenini öğrenmeye çalıştım.Ortalığı birbirine kattım da diyebilirim.Ama yarışçılardan kimsenin umrunda değildi.Çoğunun derdi bir daha hayatlarında göremeyecek dereceleri yapmış olmaları.Yine çoğu için yarış eksik veya fazla önemli değil.Resmi sonuçları gösterip şu derecede yarı maraton koştum diye hava atacaklar ki, sosyal medyada gördüğüm kadarıyla çoğu da bu şekilde davranmış zaten. Bu ayıp hepimize yeter.

8 Beğeni

Orada çok kişi mesafenin eksik olduğunu söyledik ama karşımızda adam akıllı bize cevap verecek kimse olmadığı için ve artık bu saatten sonra iş işten geçtiği için daha fazla bir şey yapamadık. O yüzden diğer koşucuların da bu benim yarımaraton derecem diyeceklerini sanmıyorum. Sonucuma tempomdan daha çok olmasına rağmen 10 dk eklemek bile içime sinmiyor. Sonuçta olan biz koşuculara oldu. Tüm tadımız kaçtı, yarımaraton koşmuş olmanın hazzını bile alamadık durum böyle olunca. Ayrıca verilen madalyalar gördüğüm en kalitesiz ve özensiz madalyalardı. Verilen çiplerin geri alınması da ilginç bir olaydı. Başka yaşadığım bir sıkıntı da internet sitesinde gösterdikleri yere gittiğimde yarışın oradan başlamadığını öğrendim. Ben mi hata yaptım acaba derken asıl başlangıç noktasında benim gibi sıkıntı yaşayanlarla karşılaştım. Bir diğer yanlış da şehir içine asılan afişlerde bile yarışın 9 da başlayacağı yazarken 9.15 te başlaması oldu. Bakalım herhangibir resmi açıklama gelecek mi.

3 Beğeni

Bizdeki hatanın büyüklüğü ve sonrasında herhangi bir sorumluluk alınmaması ve bir açıklama dahi yapılmaması ile kıyaslanacak bir durum değil ancak, http://www.bbc.com/sport/athletics/39454135 adresinde geçen makalede İngiltere’de koşulan geniş katılımlı birkaç yarı maraton ve maratondaki eksik ya da fazla mesafeli koşular yazılmış. Manchester maratonu 2013 ve 2015 seneleri arasında 380metre kısa koşulmuş…