2 saat altı Maraton

NewYork Times’da yayınlanan 2 saat altı maraton koşmakla ilgili ilginç bir makale http://nyti.ms/1USPckP

1 Beğeni

Phil Maffetone’un bununla ilgili bir kitabi cikti yeni. 1:59:59 nasil kosulur diye. Henuz okumaya firsatim olmadi ama ufak tefek goz gezdirdim. Kendisi gerekli kosullar saglandiktan (genetic, saglik, hava vb) sonra iki saatin altinda kosulacagina inaniyor ve hic karbonhidrat destegi almadan. Sadece dunya rekorundan 2 dakika 58 saniye daha hizli kosmasi gerekiyor :slight_smile: Sozde basit ozde zor.

2 Beğeni

Nike’ın, maratonu 2 saatin altında koşma projesi Breaking2, 6 Mayıs Cumartesi TSI 6:45’te canlı yayında. Detaylar

3 Beğeni

Yarınki etkinlik öncesi okumak isteyebilirsiniz: https://ritimblog.com/tag/breaking2/

4 Beğeni

Sonuç: Kipchoge 2:00:24
Tadese 2:06:51, Desisa 2:14:10

3 Beğeni

Parkur kaç metreydi? Standart 42.195*1.01=42.6~ mı? Yoksa olimpik 42.195 mi? Arasinda hızlarına gore 65 saniye var. Ama iki türlüde en iyi zaman geliyor.

waow çok iddialı ama gereksiz kasıntı olur destek almadan yapmak. ben de okumak istiyorum o kitabı.

Evet deneme bitti. 2 saatin altına inilemedi ama bence müthiş bir iş yapıldı. Çok fazla eleştiri var bu deneme için. Gerçek bir maraton yarışı için hiç bir şey ifade etmediğini iddia edenler var, yapılan işi küçümseyenler var. Arabanın ve üzerindeki devasa saatin etkisinden, ayakkabının etkisinden, tavşanların etkisine hatta Kipchoge’nin doping testine girmesi gerektiğinden bahsedenler var. Diğer taraftan bilimin ve teknolojinin etkisinin çok minör olduğunu söyleyenler de var. Ben şahsen çok aciap bir iş olduğunu düşünüyorum. Öyle ya da böyle bu demene 2 saat altına inilebileceğini gösterdi bize. Siz ne düşünüyorsunuz? Kipchoge eylülde Berlin’de koşup bir dünya rekoru kırar mı dersiniz? :slight_smile:

3 Beğeni

Bir topun peşinde koşan 11 kişiyi izleyip kendinden geçen milyonlarla kıyasladığımda insanoğlunun sınırlarını keşfetmeyi deneyen bu girişimin az bile reklamının yapıldığı kanaatindeyim. Büyük keyifle,hayranlıkla takip ediyorum.2 saatin altına inileceğini tahmin ediyorum ve gerçekten muazzam bi olay olacak.

4 Beğeni

Aracın ustundeki koca tabelanın en az 90 sn katkısı olacağını hesapladılar. Sıvıyı bisiletten almanın duran bir masadan almaya nazaran her seferinde 3-5 sn olacağını düşünüyorlar. İnanılmaz tutarlı lazerin ve pacerların psikolojik katkısı da düşünülürse sanki çok büyük bir kazanım olmadı gibi. Bence en büyük etkisi ‘yapılabilir’ görünmesinin diğer maratoncuların zihinlerindeki engeli kaldırma olasılığı.

9 Beğeni

90 saniyeyi nasıl hesapladılar acaba? Merak ettim. Bence yakında bisikletteki gibi takım halinde maraton koşanları görebiliriz :slight_smile:

3 Beğeni

Şurada “The estimate of drafting benefit” başlığı altında detaylı bir hesap anlatımı var.

2 Beğeni

Denemenin üstünden epey zaman geçti ama, ufak bir toparlama yazısı paylaştım.

10 Beğeni