18-19 Mart Efes Ultra Maraton Rezilliği (Zeytin Koşuları)

Öncelikle herkese merhabalar. Burası yeri mi bilmiyorum, eğer yeri değilse uyarırsanız sevinirim. Yaşadıklarımı bir yere dökmem gerekiyodu. Forumda yeni olduğum için, en uygun yerin burası olduğunu gördüm. 17-18 Mart’da İzmir/Şirince’de yapılan Efes Ultra maratonuna katıldım. Kazasız belasız atlattık. Organizasyon ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Bu organizasyon, bir organizasyon nasıl bu kadar kötü yapılır sorusunun cevabı oldu benim için. En başta havalimanından alınma sözü verildiği halde, alınmamamız. Bizlerden uçak kalkış ve iniş bilgilerimiz istendi ve bir form doldurarak kendilerine göndermemizi istediler. Biz de gerekenleri yapıp kendilerine ilettik. Ama uçağa binmeden yarım saat önceye kadar hiç kimse bize ulaşmadı, burada da yine ben kendim iletişim kurdum. Sayfalarına mesaj attım, dönüş yaptılar. Kendilerinin havalimanından otelimize olan ulaşımı sağlamakla yükümlü olmadıklarını belirttiler hem de laubali bir şekilde… “Gideceğiniz yerin servisine, biz mi bakalım ?” tarzında cevaplar aldım. Daha sonra servisle ilgili önceki konuşmalarımızı kendilerine screenshot alıp gönderdim. Daha sonra nasıl yapalıma döndü iş. Herkesin servis istediğini ama kimsenin form doldurmasığını söylediler. Eğer böyle birşey varsa bizlere de en baştan söylemeleri gerekir. Bizleri havalimanında mağdur etmeleri ne derece doğru. Daha sonra otel sahibiyle görüşüp bize birisini gönderdi ve havalimanıyla-şirince arasında biraz fazla mesafe olduğu için bizi almaya gelen arkadaş bizden 150 lira talep etti ve o an vermekten başka çaremiz yoktu, verdik de. Bizleri ekstradan masraf yaptırmaları, daha sonrasında sosyal medya hesaplarında yazılanlara cevap verilmemesi, yarışın geç başlatılması, sitede ismi olan sporcuların yarışa gelmemesi(bazılarının) belirtilen rotalardan geçirilmememiz, checkpoint noktalarında stand açmak için bile izin alınmamış. Yarış başında ve sonunda herhangi bir sağlık ekibinin olmaması, yarış için yöredeki yaşayan insanlara bilgi verilmemesi(bu yüzden insanların köpekler tarafından saldıraya uğraması), checkpoint noktalarında aşırı yetersiz besin takviyesi(meyve,soğuk çay ve su), rotalardaki yetersiz yol işaretleri ve bu yüzden insanların kaybolması ve daha neler neler… Rotadaki işaretlerin yetersiz olmasından dolayı yarışı bırakanlar, boşuna fazla mesafe koşan onlarca insan vardı. Benim için muazzam bir deneyim oldu, hem maddi hem de manevi… Bir daha asla ve asla bilmediğim bir yarışa katılmam, çok iyi bir ders oldu bana. Şikayet yapabileceğim bir mercii varsa, gerekli yerlere şikayeti ve gerekli işlemleri yapıcaklarımdan şüphesi olmasın bu organizasyon yetkililerinin.

3 Beğeni

Merhaba, yarisa katilmadim ama okuyanlar için daha aydinlatici bilgi verebilir misiniz? Zeytin kosularindan mi bahsediyorsunuz yoksa unlimited academy’nin duzenledigi efes ultradan mi bahsediyorsunuz. Bildigim kadariyla iki yarisin da rotasi ve tarihi ayni. Bu yuzden tek cati altinda da toplanmis olabilir.

Aynı yerde,aynı tarihe aynı içerikte 2 yarışa belediye ,kaymakamlık vb. kurumlar nasıl izin vermiş merak ediyorum. Sıradan bir yarış için dahi jandarma ,muhtarlar,emniyet vb neredeyse o ilde ki tüm kamu kurumlarına is düşer ve hiçbirisi de bundan hoşnut olmaz .Mümkün olduğunca da zor izin verilir.

Ben efes ultrayı koştum bizim organizasyonumuzda şükür bi sıkıntı olmadı , tek sorun zeytin koşusundaki arkadaşların 26. Km de beni yanlış yere yönlendirmeleri oldu , çok iyi götürdüğüm yarışı istediğim zamanda koşamadım 30 dakikam gitti .karşı parkurdaki koşucu kardeşlerimden Kimseye kızmıyorum fakat bu kadar hassas konuları nasıl gözardı etti sizin organizasyon anlamadım…
Neyse geçmiş olsun

1 Beğeni

Merhaba @skonu yazının başlığında parantez içinde Zeytin Koşuları diye belirtmiştim. Belki gözden kaçırmış olabilirsiniz. Dediğimiz gibi iki farklı organizasyon tarafından iki farklı Efes Ultra adında yarış vardı. Bu yarışların rotaları, belirli yerlerde kesişiyodu benim gördüğüm kadarıyla. Tek çatı altında toplanma olayı da yok, hatta bayağı sıkıntı olmuş iki organizasyon arasında. Benim katıldığım yarışın yetkilileri, diğer organizasyonun bizi baltalamak için yapıldığını söyledi bana. Valla o konu hakkında da pek bi bilgim yok açıkçası, @Serdar anlam veremedim. Evet @Mstfa_gio sizin organizyona daha sonra baktım paylaşımlara, bizimkinden kat kat iyi olduğu kesin. Checkpoint noktalarındaki yiyecek, içeklerinizde gözüm kalmıştı :slight_smile: Geçmiş olsun sizede, teşekkür ederim.

Arkadaşlar, bu adam inanılmaz yüzsüz ve yalancı. Benzer şeyler aybastı ultra denen yarışta da yaşandı ve ben bunu anlatan hayli uzunca bir blog yazdım. Aynı terbiyesiz hareketleri ve inkarları orada da yaptı. Bizim tek şansımız 15 Temmuz tarihine denk geldi ve yarış iptal edildi. Yarış iptal edilmeseydi insanların başına çok kötü şeyler gelebilirdi. yarıştan sonra insanların parasını iade etmedi. Bu adama dava açıldı ve hakkında icra takibi başlatıldı. Şuan hesapları dondurulmuş durumda. Ama bu vatandaş o kadar yüzsüz birisi ki hala hiç bir şey olmamış gibi ortalıkta geziniyor. Hatta Aybatsı yarışının adını ordu ultra diye değiştirip yine reklam yapmaya başlamış. hatta isterseniz aybastı ultrada başımıza gelenleri de aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. http://kissoid.blogspot.com.tr/2016/10/aybast-ultra-rezaleti.html

4 Beğeni

TAF’ın takviminde bile olmayan bildiğim kadarıyla da onaylamadığı bir yarış. Geçmiş olsun demekten başka elden bir şey gelmiyor. Hukuki yollara başvurulabilir. Tabi uğraşma isterseniz… TAF’a da şikayette bulunun bence. Organizatör hakkında bir kaç dava açıldığı ve bazı davaların sonuçlandığına ilişkin bilgiler dönüp duruyor. Geçen sene Aybastı yarışı paralarının üstüne yattığı söyleniyor ( http://kissoid.blogspot.com.tr/2016/10/aybast-ultra-rezaleti.html?view=flipcard )

http://www.taf.org.tr/wp-content/uploads/2016/03/2017_TAFTakvim_Mar17.pdf

2 Beğeni

Geçmiş olsun.

1. Bu kişileri camia içerisinde afişe etmek gerekir. Ki başka arkadaşlar bu aldatmacalara kanmasın.
  2. Yerel makamlara şikayet etmeli, sağlık ve güvenlik koşullarını sağlamadıkları için ceza almalı.
  3. Atletizm Federasyonu ve Gençlik Spor Müdürlüklerine şikayet etmeli ki bir daha yarış düzenleyemesin.

Tekrar geçmiş olsun.

3 Beğeni

Bu yaşadığım şeyleri ve daha öncesinde yaşananları bu insanın yanına bırakmak, yine bu tür şeyleri yapmasına vesile olur. Ben ve arkadaşım kendi adımıza her türlü şikayeti, başvuruyu yapıp, hukuki yollara başvurucaz. Geri dönüş yapıp, fikir beyan eden herkese teşekkürler. Umarım bu tür şeyler bir daha yaşanmaz.

Bende zeytinkoşuları adı altında 35K yı 38 koşan ekiptenim. Organizasyon ile ilgili söylenecek herşeyi yazmışsınız. Bana da çok büyük bir ders oldu kimin nesi olduğunu araştırmadan organizatörün… yarışa kayıt olmamak. 17K civarlarında dönüşü beklerken, Meryem anadan dönmemiz gerektiği aklımıza geliyordu hep fakat matematik hesabını yapana kadar 19k ya gelmiş bulunduk. Sonra yanlış yola girdiğimizi düşünüp dönüş yoluna koyulduk. Geçtiğimiz gerçek efes ultra yarışının kontrol noktalarındaki masalar hala aklımdan çıkmıyor arkadaş. Neler neler… neyse ben 38k ile koşuyı bitirdim. Sonra bir karışıklık falan ertesi gün 2.lik kupası aldım. Çok sürpriz oldu öyle bir hedefim yoktu. Çok kötüydü çok.

Geçmiş olsun size de @run_scb Bu gün bu organizasyonu yapan kişiyle facebook’dan konuşma gafletinde bulundum, bikaç saat önce. Adam benim yerime kendisini mağdur durumuna soktu resmen. Havalimanından otele ulaşım için instagramdan yazışmıştık, benden bu konuşmaları istedi. Kendisine gönderdim, dediği şu oldu:" orada da okuduğunuz gibi, %100 vaad edilmeyen bir hizmet". Madem servis olmayacak neden haber vermediniz dedim, o yoğunlukla unutulmuş olabilir dedi. Bana bunu söylerken kendisinin servis için attığı, uçuş bilgilerimizi aldığı mailde duruyo. Bana gereksiz bir münakaşa yaptığımı söyledi. Kaymakamlığa ve mahkemeye verebileceğimi söyledi, ve çeşitli tavsiyelerde bulundu sağolsun. Daha sonra bu hatalar olur dedi. Daha ne yarışlar göreceğimi, kendisini o zaman anlayacağımı söyledi ama hala hatasını kabul etmedi. Bana ücretsiz bir yarış ayarlayabileceğini söyledi. Bunu yazarken düşündüm böyle bir organizasyon yapan birisinin bu sözüne nasıl güveneyim, beni ortada bırakmayacağı ne malum yine ? Daha sonra bu yaşadıklarımın hayatımda bir tebessüm olarak hatırlayabileceğimi söyledi. Ben çok şaşırdım, hata kabul etmek bu kadar zor mu, sürekli başka konuya geçti. Bir türlü anlaşamadık. Konuştuklarımızın ss’ini buraya atmamın doğru olup olmayacağını bilmediğim için atmıyorum. Tek söyliyeceğim, bu adamın düzenleyeceği yarışlara katılırken bir kez değil, on kez düşünün.

1 Beğeni

adam yüzsüz ve terbiyesizin önde gideni diyorum @enesdemiray daha ne diyeyim. Güzelce bi saydıracaktın elemana sözünü esirgemeden. gerçi o bundan da anlamaz.

2 Beğeni

Arkadaşlar merhaba
Yazılanları ve yaşananları okudum
Korkunç ve talihsizlik diyebileceğim umarım bu tarz olaylar bir daha kimsenin başına gelmez…
Sizlere güzel ve eşsiz bir yarış öneriyorum gelenler bilir kaçkar ultra maratonu
Araştırın analiz edin ve kendinize güvenin
Çok değerli ultracılardan biri olan Alper DALKILIÇ ın organize ettiği yarış koşulmaya değer…
Kaçkarlar görülmeye değer…
Sağlığınız ve sihatiniz yerinde olsun keyfiniz kaçmasın
#inadınagülümsemeyedevam
Saygılarımla :slight_smile:️:butterfly:

2 Beğeni

iki tane efes ultra var sanırım. Alicem Aktaş Unlimited Academy organzasyonu 400kişi koşulmuş ve herkes çok mutlu idi… O diil sanırım…

@emretok75 http://zeytinkosulari.com/ bu etkinlik.

Facebook hesabından bahsediyorsanız açık, fakat sizleri engellemiş olabilir.

katılmayı düşünmüştüm, bunları okuduktan sonra iyi ki gitmemişim dedim. paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler

Aynı tarihte, aynı bölgede ve aynı isimle 2 yarış düzenlenmesi ve bunlardan birinin çok kötü bir organizasyon olması en basit ifadeyle çok şanssız bir durum. Ancak bu durum çok iyi bir organizasyon olan (gerçek) Efes Ultra organizasyonuna gölge düşürmemeli diye düşünüyorum.
Eşim ve ben Unlimited Academy tarafından düzenlenen Efes Ultra organizasyonuna katıldık (eşim 55K, ben 20K parkurunda koştuk). Organizasyon baştan sona çok iyiydi, yerel yönetimin ve yetkililerin de desteği ile sorunsuz bir şekilde organizasyon tamamlandı. Bu organizasyonun başarısında emeği olan Unlimited Academy ekibine (Ali Cem Aktaş ve ekibine) ve yarışın rotalarını oluşturan ve organizasyon ekibi içinde yer alan hepimizin yakından tanıdığı Mahmut Yavuz’a şahsım adına teşekkür ederim.
Herkese gelecek yıl bu etkinliğe katılmalarını tavsiye ederim.
https://www.youtube.com/watch?v=5d3PBXckQh8&t=62s (Etkinlikten görüntüler içeren video)

4 Beğeni